Introwertyk w zarządzie szansą na sukces organizacji?

Bardziej cenisz sobie pracę w skupieniu niż grupowe burze mózgów, nie lubisz ryzyka i improwizacji, wolisz przemyśleć pewne kwestie zanim zaproponujesz rozwiązanie, a w sytuacjach networkingowych nie czujesz się jak ryba w wodzie? Prawdopodobnie jesteś introwertykiem. Nie oznacza to jednak, że nie nadajesz się na szefa.

W organizacjach hołduje się rozwijaniu umiejętności pracy grupowej i myślenia zespołowego. Tymczasem badania¹ wykazują, że firmy, w których stanowiska dyrektorów generalnych piastują osoby o temperamencie introwertycznym, osiągają lepsze wyniki. Pełne skupienie i praca w pojedynkę są kluczowymi i niedocenianymi składnikami twórczości. Dowodem mogą być dokonania takich introwertycznych osobistości, jak Billa Gatesa (Microsoft), Darwina Smitha (Kimberly-Clark Co.) – w czasie jego szefowania wartość akcji giełdowych firmy wzrosła czterokrotnie w stosunku do średniej rynkowej, Jacka Dorsey’a (Tweeter), Lary’ego Page’a (Google) czy Guya Kawasakiego – autora bestsellerów literatury biznesowej, legendy Doliny Krzemowej.

Introwertyk ma wszystko to, czego potrzebuje skuteczny lider

Na stanowisku menedżerskim tak samo dobrze odnajdzie się ekstrawertyk ze swoim temperamentem i wysoko rozwiniętymi kompetencjami komunikacyjnymi, jak i równie kreatywny i otwarty na innych menedżer introwertyk. Dopiero wyjście poza schemat pozwala dostrzec potencjał naturalnych predyspozycji tego typu osobowości.

  • Introwertyk jest uważnym słuchaczem, zadaje właściwe pytania, nie lubi przerywać. Co czyni go dobrym partnerem w biznesie.

  • Introwertyk potrzebuje więcej czasu na przemyślenie spraw i odpowiedź. Nagrodą jest to, że potencjalne ryzyka są oszacowane i decyzja jest przemyślana.

  • Introwertyk dostrzega potencjał swoich pracowników, jest dla nich autorytetem i nieocenionym wsparciem. Jako szef budzi zaufanie.

  • Introwertyk lub pracować w skupieniu. Jest skoncentrowany i bardziej wydajny.

Dostrzeżenie i docenienie zalet cech introwertycznych oraz wykorzystanie ich w procesie zarządzania może okazać się kluczem do sukcesu przedsiębiorstwa.

Monika Stankiewicz – doradca biznesu, coach i mentor, ekspert w dziedzinie introwersji.

Liderka trójmiejskiego oddziału International Coach Federation, akredytowany coach ICC (International Coaching Community), trenerka Lean Management, mentorka, autorka bloga o introwertykach: www.silaspokoju.pl.

Related Post

There are 2 comments

  1. Pingback: auto swiper

  2. Pingback: ที่พักเชียงคาน

Comments are closed.