Wakacyjne uniesienia niedzielnych wojowników czyli kilka słów o kontuzjach i sposobach ich leczenia – dr Jacek Raniszewski

Jak co roku o tej porze, na przestrzeni ostatnich kilku lat można zauważyć w Polsce wysyp „niedzielnych wojowników” – nie tylko młodych, ale w różnym przedziale wiekowym. Niestety, moda na prowadzenie tzw. zdrowego, aktywnego trybu życia pokazywanego nam z każdej strony w social mediach, w znaczący sposób wpływa na zwiększenie liczby urazów, przeciążeń, nadwyrężeń układu mięśniowo – szkieletowego. Najczęściej dzieje się tak za przyczyną osób okazjonalnie podejmujące intensywną aktywność ruchową, zwanych syndromem weekendowych wojowników, czêsto bez jakiegokolwiek wcześniejszego przygotowania do wysiłku fizycznego.

Dotyczy on osób, które przez cały tydzień przesiadają się z fotela samochodowego na fotel w pracy, następnie znowu na fotel w samochodzie, a w domu na ten przed telewizorem. Dopiero w weekend nagle się budzą z myślą, że warto by było coś ze sobą zrobić – bo moda, bo inni co chwile wrzucają fotki na fb z kolejnym medalem na mecie, więc i oni biegną półmaraton, runmagedon, wsiadają na rower, grają w squasha czy jadą w góry przejść wszystkie szlaki za jednym podejściem.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że mięśnie na skutek braku ruchu są przykurczone i próba wygenerowania dużej siły podczas biegu lub skoku może zakończyć się tragicznie.

Szczególnie powinni uważać panowie w wieku około 40 lat, którzy poznali młodsze atrakcyjne panie i na fali wakacyjnych uniesień chcą im zaimponować swoją kondycją fizyczną.

Do najczęstszych kłopotów „weekendowych wojowników” zaliczamy problemy związane ze ścięgnem Achillesa – zapalenie ościęgna, zapalenie kaletki, zapalenie ścięgna, częściowe uszkodzenie ścięgna i całkowite jego zerwanie.

W/w zmiany dotyczą nie tylko ścięgna Achillesa, ale mogą dotknąć każde ścięgno w organizmie człowieka.

Przyczyn jest wiele: niewłaściwie prowadzony trening bez ćwiczeń rozciągających, duże przeciążenia, brak czasu na wypoczynek i regenerację, przykurcz mięśni, zaburzenie napięć w taśmach mięśniowo-powięziowych.

W obecnych czasach jest wiele możliwości leczenia problemów związanych z urazami układu mięśniowo – szkieletowego. Dlaczego, nawet poważne urazy, na sportowcach goją się jak na psie?  Bo leczy się ich za pomocą innowacyjnych metod, np. stosując osocze bogatopłytkowe.

Terapia osoczem bogatopłytkowym to nowoczesny, niechirurgiczny sposób leczenia w wielu dziedzinach w tym ortopedii i medycynie sportowej.

W chwili obecnej jest to najskuteczniejsza metoda regeneracji uszkodzonych tkanek miękkich poprzez dostarczenie do leczonych obszarów skoncentrowanych czynników wzrostu.

Osocze bogatopłytkowe,  określane również jako PRP (ang. PlateletRichPlasma) jest spreparowanym z krwi pacjenta koncentratem płytek krwi w małej ilości osocza. Preparat ten zawiera różnego rodzaju cytokiny, czyli tzw. czynniki wzrostu – PDGF, TGF, VEGF, EGF oraz białka odpowiedzialne za adhezję komórkową – fibronektynę, fibrynę i vitronektynę. Stężone składniki wzrostu zawarte w preparacie mają właściwości stymulujące procesy naprawy tkanek – bardzo silnie pobudzają regenerację uszkodzonych ścięgien, mięśni, więzadeł, chrząstki, czy kości. Dzięki tym niezwykłym właściwościom preparaty PRP są z powodzeniem wykorzystywane zwłaszcza w terapii dostawowej oraz dościęgnowej.

Dzięki wykorzystaniu preparatu sporządzonego z krwi własnej pacjenta można uniknąć powikłań typowych dla terapii wykorzystujących preparaty “obce” dla organizmu – reakcji alergicznych oraz zakażeń.

WSKAZANIA DO ZASTOSOWANIA PRP

 • łokieć tenisisty
 • łokieć golfisty
 • ostrogi piętowe
 • kolano skoczka, kolano biegacza
 • uszkodzenia ścięgien i mięśni
 • zwyrodnienie ścięgna Achillesa
 • urazy i zmiany przeciążeniowe
 • kontuzje mięśni
 • kontuzje i choroby ścięgien
 • kontuzje i schorzenia więzadeł
 • w złamaniach i braku zrostu po złamaniach (tzw. stawy rzekome)
 • w stanach zapalnych kości
 • w celu przyspieszenia procesu gojenia się tkanek miękkich – trudno gojące się rany
 • tendinopatie stożka rotatorów barku, zespół cieśnipodbarkowej

ORAZ JAKO TERAPIA WSPOMAGAJĄCA LECZENIE:

 • ubytków chrząstki stawowej: pourazowych i zwyrodnieniowych
 • po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL, szyciu łąkotek, naprawach chrząstki stawowej
 • pooperacyjnym: po zabiegach naprawczych ścięgien np. Achillesa

O autorze: Jacek Raniszewski – Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu (na zdjęciach, z żoną). Prowadzi Gabinet Ortopedyczny, który oferuje kompleksową pomoc specjalistyczną, w tym m. in. konsultacje specjalistyczne, leczenie operacyjne oraz innowacyjne leczenie z zastosowaniem kwasu hialuronowego i PRP w zmianach zwyrodnieniowych oraz w następstwach urazów i przeciążeń stawów. Zdobył tytuł „Ortopedy Roku 2018 – Hipokrates Pomorza 2018” w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego.

www.raniszewski.eu; gabinet@raniszewski.eu

www.instagram.com/surfdoktor

   

 

Related Post