Rusza Sieć Pomocy Psychologicznej w Gdańsku

Czujesz się zagubiony, przygnębiony i nie wiesz, jak wyjść z problemów? Nie radzisz sobie z życiem, czujesz, że potrzebujesz wsparcia, a nie wiesz kogo poprosić… Fundacja Wspierania Rodzin „Przystań” ze wsparciem finansowym Miasta Gdańsk uruchamia unikatową na skalę Polski Sieć Pomocy Psychologicznej, w ramach której mieszkańcy Gdańska mogą nieodpłatnie skorzystać z pomocy psychologów i psychoterapeutów.

Długotrwały stres, szybki styl życia, konieczność ciągłych wyborów, zbyt mało czasu poświęcanego na relaks, mała aktywność fizyczna, ciągłe bycie „na topie” to wszystko wpływa na obniżoną jakość naszego życia, a w konsekwencji obniżonego nastroju, dyskomfortu psychicznego, chorób o podłożu psychicznym. Zaburzenia psychiatryczne takie jak: nerwice, depresja, uzależnienia zaliczane są już do chorób cywilizacyjnych, które szybko się rozprzestrzeniają i stanowią duże zagrożenie dla zdrowia ogólnego organizmu, a nawet życia człowieka.

– Dla wielu osób przeżywanie trudności emocjonalnych nadal stanowi temat tabu, a sięganie po pomoc i wsparcie jest obarczone lękiem przed stygmatyzacją. A przecież o zdrowie psychiczne powinniśmy dbać tak samo, jak o zdrowie fizyczne – mówi Katarzyna Wieczorek, psycholog, psychoterapeuta, prezes Fundacji Wspierania Rodzin Przystań.

Gdańska odwaga szukania pomocy

– Oswoiliśmy się już z modą na zdrowe i aktywne życie, trenerami personalnymi, zaplanowanymi ćwiczeniami, czas tak samo spojrzeć na problematykę zdrowia psychicznego, szczególnie korzystania ze wsparcia specjalistów z różnych dziedzin, gdy tego wymaga nasze życie. Dlatego o działaniach, które podejmujemy, zarówno profilaktycznych, zapobiegawczych, jak i tych interwencyjnych chcemy mówić odważnie i głośno. Zgłoszenie się po profesjonalną pomoc jest wyrazem odwagi i świadomej chęci zadbania o siebie i o najbliższych. Bo o pomoc mogą ubiegać się nie tylko pojedyncze osoby, ale i całe rodziny. Szukanie pomocy u psychologa czy psychiatry nie jest oznaką słabości, a wyrazem naszej odpowiedzialności i chęci przezwyciężenia kryzysu – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej.

Przedsięwzięcie to jest realizowane w ramach Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. W tym roku Gdańsk przeznaczył ok. 20 mln zł na wsparcie zdrowia psychicznego, w tym na działania bezpośrednie ok. 6 mln zł oraz 1,4 mln zł na sprawdzone i efektywne oferty realizowane zarówno przez podmioty lecznicze, jak i organizacje pozarządowe. Wśród nich znajduje się projekt realizowany przez Fundację Wspierania Rodzin „Przystań”.

– Każdy z programów w obszarze rozwoju społecznego, które prowadzimy poprzedzają miesiące przygotowań, nie tylko tych formalnych, ale też sprawdzenie rzeczywistego zapotrzebowania na odpowiednie usługi społeczne. W naszej diagnozie wyprzedziliśmy zarówno program ogólnopolski, jak i inne Miasta. Potrzeby w zakresie wsparcia psychologicznego są ogromne. Mamy odwagę zmierzyć się wraz ze specjalistami z problemami, które dotykają naszych mieszkanek i mieszkańców. Choć Miasto odpowiada za profilaktykę, widzimy ogromne niedomaganie systemu rządowego, gdy na konsultacje podstawową z psychologiem trzeba czekać do kilku miesięcy od traumatycznego wydarzenia. Nie wyręczymy NFZ w jego zadaniach, jednak chcemy zaoferować skuteczne uzupełnienie oferty, tak by była ona dostępna we właściwym czasie i na jak najwyższym poziomie – dodaje Kowalczuk.

Założenia Sieci

Sieć Pomocy Psychologicznej to dostęp do bezpłatnych konsultacji wyłącznie w gdańskich ośrodkach i gabinetach prywatnych. Konsultacje są realizowane przez specjalistów. Ze wsparcia mogą skorzystać mieszkańcy Gdańska, dzieci, dorośli, młodzież, rodziny i pary, a także: osoby, które nie korzystają aktualnie ze wsparcia psychologicznego i/lub psychoterapeutycznego, osoby, które przeżywają trudności psychiczne bądź osoby, które chcą dokonać zmiany w swoim życiu.

Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że aż 27% Europejczyków w wieku 18–65 lat, (około 83 mln ludzi), przynajmniej raz w roku odczuwa objawy złego stanu zdrowia psychicznego. Styl życia społeczeństwa, wpływa na nasze samopoczucie i kondycję psychiczną.

Sieć Pomocy Psychologicznej to ponad 200 bezpłatnych konsultacji psychologicznych, psychoterapeutycznych i psychiatrycznych w renomowanych prywatnych gabinetach w Gdańsku. By skorzystać z pomocy, wystarczy zadzwonić lub napisać i umówić się na konsultację. Rejestracja tel. 505 700 270, e-mail: koordynator@fwr-przystan.org.

Kryzys szansą na rozwój

O dużym zainteresowaniu gdańszczanek i gdańszczan świadczy udział w innym projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej, a finansowanym przez Miasto Gdańsk. Projekt „Kryzys szansą na rozwój” rozpoczął się na początku października i w jego ramach zaplanowano 30 sesji terapii par i rodzinnej, 30 konsultacji psychiatrycznych oraz 66 konsultacji psychologicznych. Konsultacje te prowadzone są przez osoby wykwalifikowane, posiadające wieloletnie doświadczanie w pracy terapeutycznej. Jest to zespół 7 osób realizujących te zadania. Działania te odbywać się będą do końca roku, jednak wolnych miejsc już praktycznie nie ma.

– Od początku trwania projektu spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem Gdańszczan. Każdy z nas przeżywa w życiu kryzysy: te związane z dorastaniem dzieci, stratą kogoś bliskiego, te związane z chorobą, ale również takie jak rozwód, zdrada, strata pracy i wiele innych. Kryzys z definicji jest punktem zwrotnym, jednak od tego, w jaki sposób poradzimy sobie z trudną sytuacją, zależy, czy kryzys przerodzi się w pogłębiające się zagrożenie dla zdrowia psychicznego czy też będzie drogą do rozwoju osobistego i poprawy jakości życia – mówi Anna Jarząbek, Prezes Stowarzyszenia Praktyków Profilaktyki Społecznej.

Pomoc psychologiczna proponowana w ramach projektu „Kryzys szansą na rozwój” pozwala zrozumieć sytuację kryzysową, zmniejszyć poziom lęku, niepokoju czy poczucia bezradności, a w efekcie ukierunkowuje na rozwój.

Większość osób korzystających z projektu brała udział w kilku konsultacjach, które często służyły diagnozie sytuacji kryzysowej i pokazywały dalszą drogę do pracy dla osoby, która z nich korzysta.

Zdarzają się także osoby, które zgłaszały się jedynie po pojedynczą poradę np. w kwestiach wychowawczych. Często zaś diagnoza sytuacji pozwalała osobę pokierować dalej np. do ośrodka leczenia uzależnień, do terapii dla osób uwikłanych w przemoc w rodzinie czy też do dalszej diagnozy psychiatrycznej. W ramach projektu odbyły się również warsztaty dla par w kryzysie oraz warsztaty dla kobiet po rozwodzie.

 

Fot. Dominik Paszliński, gdansk.pl

Fundacja Wspierania Rodzin Przystań
www.fwr-przystan.org

 

Related Post

There are 1 comments

  1. Pingback: modesta

Comments are closed.