Port Lotniczy Gdańsk i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk razem na rzecz Portu Centralnego

6 grudnia 2019 roku przedstawiciele Portu Lotniczego Gdańsk i Zarządu Morskiego Portu Gdańsk podpisali list intencyjny w sprawie współpracy przy wspieraniu budowy i efektywnego wykorzystania Portu Centralnego w Gdańsku. List podpisali Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk oraz Łukasz Greinke Prezes Portu Gdańsk i Sławomir Michalewski Wiceprezes ds. Finansowych Portu Gdańsk.  

Idea nawiązania współpracy powstała wraz z ukazaniem się koncepcji budowy Portu Centralnego, który w swych założeniach uwzględnia m.in. powstanie nowej przestrzeni dla bazy statków wycieczkowych. A Port Lotniczy Gdańsk oferuje wygodne połączenia lotnicze umożliwiające wymiany załóg i pasażerów. Obie strony mają nadzieję, że stworzenie baz dla wycieczkowych statków pasażerskich w Gdańsku, w szczególności największych jednostek, przyczyni się do zwiększenia ich liczby i tym samym wzrostu efektywności wykorzystania tej części Portu Centralnego, jak i rozwoju regionu poprzez zwiększenie liczby turystów odwiedzjących Pomorze. Więcej turystów, to także więcej pasażerów na lotnisku
w Gdańsku.

„Nawiązanie współpracy pomiędzy portem morskim a portem lotniczym
w Gdańsku, to wyjątkowo ważny element realizacji Portu Centralnego. Projekt zakłada budowę między innymi nowego terminalu wycieczkowego. Nowy pirs umożliwi zawijanie do Gdańska największym statkom wycieczkowym na świecie. Obecnie, ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury, port nie może przyjmować tak dużych jednostek” – powiedział Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. „Porozumienie z Portem Lotniczym Gdańsk to nasz sygnał do potencjalnych inwestorów, że Port Gdańsk zdobył kolejnego silnego partnera w tym ważnym przedsięwzięciu” – dodał Łukasz Greinke.

„Bardzo liczymy, że rozwój Portu Centralnego przyczyni się do rozwoju całego regionu. Mamy nadzieję na ożywienie gospodarcze, ale także na zwiększoną liczbę turystów, którzy postanowią przypłynąć do naszego kraju na pokładach statków wycieczkowych. Turyści ci, a także załogi statków, to potencjalni klienci naszego lotniska, którzy będą z niego korzystać, planując swoje podróże” – powiedział Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Port Centralny to flagowa inwestycja w Porcie Gdańsk oraz największa planowana inwestycja morska w Europie. Port Centralny obejmie ok. 1400 ha akwenu oraz 410 ha powierzchni lądu. Projekt przewiduje powstanie 9 terminali. Pierwsze mają być gotowe w 2029 roku. Budowa Portu Centralnego ma kosztować ok. 12 mld zł, uwzględniając wydatki administracji morskiej na budowę nowych falochronów i pozostałej infrastruktury.

PR

Related Post