Na fali relacji. Najnowsze trendy HR pod lupą wybitnych praktyków! Przepis na sukces gwarantowany

Zastanawiałeś się kiedyś czego pracownicy naprawdę potrzebują? Spieszymy z odpowiedzią! Na czele dzisiejszych priorytetów znajduje się zdrowie psychiczne: zrozumienie emocji oraz poszanowanie sytuacji rodzinnych, a także wysłuchanie ich potrzeb i pomysłów bez względu na zajmowaną w firmie pozycję. Ponadto, pracownicy chcą być traktowani równo, niezależnie od swojej neuroróżnorodności czy wieku oraz oczekują zrozumienia potrzeb związanych z fizjologią kobiet.

Czołowi eksperci branży, wybitni praktycy i tematy, obok których nie można przejść obojętnie – tak w kliku słowach można opisać konferencję HR Best Practices Conference, która odbyła się 17 października w Vilii Foksal w Warszawie. Wydarzenie poruszyło topowe zagadnienia, które są dziś na tapecie wszystkich pracowników branży HR. Poznaj aspekty, które stały się kluczem do sukcesu dzisiejszego świata HR.

Rozwój jednostek i dialog pokoleniowy:

Jedno jest pewne – firmy, które zaangażują się w rozwój swoich pracowników, niezależnie od ich wieku czy stażu w firmie mogą wiele zyskać. Programy wdrożeniowe dla nowych pracowników, które pozwalają im szybko zaadaptować się w nowym środowisku pracy to przykład z życia wzięty (Mondi Świecie S.A). W dzisiejszym świecie szalenie istotne jest także budowanie pozytywnych relacji między pracownikami różnych grup wiekowych. Środowisko, w którym osoby z większym doświadczeniem mogą być angażowane w inicjowanie nowych sposobów pracy oraz wspierać młodszych stażem kolegów to ogromna wartość. Wymiana międzypokoleniowa to skarb każdej organizacji i filar, na którym firmy mogą wspiąć się na wyżyny efektywności.

Zarządzanie pracownikami Blue Collars:

Choć wydawać by się mogło, że w tej kategorii nie ma pola na wiele modyfikacji i ulepszeń, prelegenci wydarzenia obalili ten mit, dobre praktyki i doświadczenie w zarządzaniu zasobami ludzkimi mogą dać firmie wiele korzyści. W panelu przygotowanym przez reprezentantów Mleczarni Turek, Saint- Gobain Glass, C.H. Robinson oraz ANWIL S.A., dowiedzieliśmy się, że otwartość na zgłaszane przez pracowników inicjatywy może przynieść firmie spore oszczędności. W przedsiębiorstwach prelegentów, zmiana codziennego systemu pracy i wprowadzanie modyfikacji (np. piątki jako dni przeznaczonych tylko na rozwój firmy) czy wprowadzenie podpisu elektronicznego poskutkowały nie tylko lepszymi wynikami finansowymi, ale także oszczędnością czasu.

Neuroróżnorodność:

Z panelu, w którym udział wzięli reprezentanci m.in. Fundacja Razem dla Różnorodności w Biznesie, Angelini Pharma Polska, DHL Parcel Poland oraz BNP Paribas Bank Polska S.A., mogliśmy dowiedzieć się o najważniejszych aspektach tego zagadnienia. Warto podkreślić w tym miejscu, że wiele osób nie jest świadomych swojej neuroróżnorodności lub nie czuje się bezpiecznie, aby o tym mówić. Dlatego w miejscu pracy należy stworzyć atmosferę otwartości i akceptacji, w której każdy pracownik może być sobą i nie musi ukrywać swoich trudności. Jednak, aby mówić tu o sukcesie, wymagane jest zaangażowanie całej kadry zarządzającej. Ważne jest również budowanie świadomości wśród rekruterów. W tym celu warto szkolić i przeciwdziałać tworzeniu się stereotypów, aby nie dyskryminować i nie odrzucać ciekawych kandydatów.

Poszanowanie fizjologii kobiet:

Panel poprowadziła Anna Żuk, HR Manager Poland & Baltics, Russia & Nordics – CHEP Polska, która podkreśliła jak ważne jest wyrównanie szans w pracy. Bowiem kobiety nigdy nie miały w tym aspekcie łatwo. Praca, dom, dzieci, a do tego tematy związane stricte z fizjologią kobiet, takie jak menstruacja czy menopauza. Firmy, którym uda się oswoić z tą tematyką swoich menadżerów i zarząd oraz same pracownice, które nie będą bały się mówić o swoich problemach, stworzą wybitne środowiska pracy i prawdziwie zaangażowaną społeczność pracowniczą.

HR Best Practices Conference

Podczas wydarzenia HR Best Practices Conference w roli mówców zobaczyć mogliśmy osoby takie jak m.in.: Jolanta Borawska, Senior HR Manager – C.H. Robinson, Katarzyna Motelska, Dyrektor Formacji Doświadczeń Pracownika – PKO Bank Polski, Marlena Molus, Zastępca Kierownika Biura Zarządu – Mondi Świecie S.A., Renata Święcicka, Dyrektor Personalny – Mleczarnia Turek, Anna Ostaszewska, Dyrektor Personalny oraz Administracyjny Saint- Gobain Glass i Glassolutions – Grupa Saint-Gobain w Polsce, Katarzyna Czajka, Dyrektor ds. procesów HR i komunikacji – DHL Parcel Poland, Anna Żuk, HR Manager Poland & Baltics, Russia & Nordics – CHEP Polska, Małgorzata Petru, Menedżerka ds. zarządzania różnorodnością i włączeniem – BNP Paribas Bank Polska S.A, Andrzej Kisielewski, Dyrektor ds. Personalnych – ANWIL S.A, Anna Mistewicz, Poland Head of HR – Angelini Pharma Polska.

Jesienna edycja wydarzenia zgromadziła 60 uczestników i 17 prelegentów. Goście mogli liczyć na 3 panele dyskusyjne i 7 godzin fantastycznych i angażujących debat!

Wydarzenie HR Best Practices Conference odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku.

Related Post