HR Solutions Group – 5 lat i dużo więcej, niż można było sobie wyobrazić

Wizjonerki, dyrektorki, menedżerki odpowiedzialne za rozwój  i markę firmy, organizacji. Ważkie sprawy, z liderkami biznesu, w rozmowie z redaktorem naczelnym Biznesnafali.pl, prezesem Klubu „Marka jest kobietą”, Jarosławem Waśkiewiczem, odpowiada w dniu 5-lecia, istnienia firmy HR Solutious Group, Joanna Bojarska-Buchcic.

HR SOLUTIONS jest już 5 lat obecna na rynku, a działamy głównie wśród klientów trafiających do nas z rekomendacji. Świadczymy globalnie usługi Direct Search i Executive Search oraz pracujemy z działami w zakresie poprawy jakości komunikacji i efektywności stosując międzynarodowe narzędzie psychometryczne FACET5, którego jesteśmy akredytowanymi konsultantami. Rok 2015 rok był dla mnie osobiście i mojej firmy rokiem przełomowym, gdyż podjęłam decyzję o założeniu spółki także w USA, Chicago i rozwoju tego rynku w kolejnym roku. Od kwietnia b.r. zostaliśmy członkiem Polish American Chamber of Commerce w Chicago, z czego jest bardzo dumna, gdyż otwiera nam się rynek USA. Dodatkowo powiększyłam zespół konsultantów budując prosty, ale skuteczny system motywacyjny oraz wprowadziłam budżetowanie. Poza tym już niebawem ukaże się firmowa strona internetowa firmy oraz uruchomione zostaną działania social media, a także dynamiczne wejście w rynek. Podsumowując zawodowe wyzwania, rok 2015 był przełomowym rokiem, który uświadomił mi, że warto podążać za marzeniami i skutecznie oraz konsekwentnie je realizować. Nauczyłam się także dzielić moją pasję (HR) z moją drugą pasją – rodziną. Było to dla mnie osobiście dużym wyzwaniem by znaleźć w tym wszystkim work-life balance, co nie jest łatwe w przypadku prowadzenia własnego biznesu. Jestem świadomą mamą 9 letniej córeczki z którą spędzam aktywnie dużo czasu pływając, jeżdżąc na rowerze, grając w tenisa, tańcząc, malując, szyjąc i robiąc razem wiele innych rzeczy. Sprawia mi to dużo radości 😉

Biznes pod wieloma względami przypomina służbę dyplomatyczną. Jest to i elegancki „roboczy” ubiór i pewna „miękkość” relacji zawodowych z ludźmi, w tej branży, mojej, także. Z jakimi więc ludźmi, „charakterami”, przyszło Pani się zetknąć, mierzyć i współpracować, w najbliższym otoczeniu, w tym mijającym roku, na drodze do realizacji wspólnych projektów?

To prawda, że na co dzień wbijamy się w uniformy biznesowe pracując z korporacjami, co jest ważne i przeze mnie przestrzegane. Z drugiej strony Opatrzność dała mi dar łatwości nawiązywania relacji z ludźmi opartej na prawdzie, uczciwości i solidności. Myślę, że tylko bycie spójnym ze sobą, autentycznym w kontaktach z innymi w kwestiach reprezentowanych wartości, światopoglądu, jest podstawą nawiązywania tychże relacji. Podstawową jednak tezą jest fakt lubienia ludzi, pozytywnego nastawienia do nich, chęci poznania ich i słuchania. W moim zawodzie Konsultanta zewnętrznego to jest podstawą. Ja uwielbiam pracę z ludźmi i dla ludzi i mówiąc szczerze nie wyobrażam sobie innej pracy np. pracy w księgowości z liczbami 😉 Ludzie różnią się od siebie, co jest tylko zaletą, dzięki czemu możemy czerpać od siebie nawzajem różne inspiracje. Nawet jeśli po drugiej stronie jest osoba, która ma inny sposób na życie, czy też inny światopogląd czy wartości, ja to szanuję i nie staram się udowadniać, kto jest lepszy, czy gorszy. Mam za to ten komfort w chwili obecnej, prowadząc własną firmę, by nie musieć pracować z ludźmi, których wartości w życiu diametralnie różnią się od moich, a współpraca mogłaby nie być przyjemnością. A przecież wszystkim zależy na dobrej atmosferze pracy, relacji w biznesie i spędzania wspólnie czasu poza pracą. Poza tym jestem kobietą z intuicją, więc łatwo pracuje mi się z mężczyznami w biznesie, bo zawsze gdzieś dodaję ten element bardziej „miękkiego” spojrzenia na trudne sytuacje.

Jak opisałaby Pani realizację celów, które postawiła sobie w ubiegłym roku i przed firmą/organizacją? Które z nich udały się nad wyraz sprawnie, a które zaś, rozrosły tak, aby zostać rozciągnięte w czasie i zrealizowane w roku bieżącym?

Najbardziej jestem dumna z faktu, że firma podwoiła obroty i zyski, przy niewielkim wzroście zatrudnienia i kosztów stałych. Czyli cel główny, który miałam w roku ubiegłym, by ruszyć dalej został zrealizowany. Firma nie posiada kredytów, finansuje się sama, co dla mnie jest ogromnym sukcesem, gdyż zaczynałam od przysłowiowej złotówki, czyli od zera wypracowując wszystko co mam przez lata. W chwili obecnej mamy stałych klientów z pipeline projektów, co zapewniło stabilność przychodów. Myślę, że bardziej już świadomie planuję swoje działania, bo mam budżet i założenia, spisane cele własne i system motywacyjny dla konsultantów. Dodatkowo założyłam spółkę w USA, co dla mnie osobiście było związane z dużą ilością przygotowań. Poza tym zostaliśmy oficjalnym Partnerem – lokalnym dystrybutorem międzynarodowego narzędzia psychometrycznego FACET5 dedykowanego do biznesu, więc ruszamy jeszcze w b.r z tym projektem. Budujemy zespoły i audytujemy je. Cel wprowadzenia do organizacji innowacyjnego produktu dedykowanego do biznesu – został osiągnięty. Teraz pracujemy nad strategią komunikacji i wdrożenia produktu na rynek.

Kolejnym zrealizowanym celem było uaktywnienie działalności CSR – owej w społeczności lokalnej. W ubiegłym roku została utworzona Fundacja Metapomoc, której jestem jednym z 13-stu współzałożycieli. Fundacja pomaga dzieciom wychodzącym z domu dziecka i próbującym odnaleźć się z dorosłym życiu bez wsparcia rodziny, czy przyjaciół. Jako członek Rady Fundacji oraz Rady Programowej tworzymy projekty wspomagające młodzież, począwszy od remontu mieszkania po mentoring, coaching, pomoc w znalezieniu pracy, stażu, dalszym rozwoju zawodowym. Jestem osobą, która lubi pomagać innym, tym bardziej, ten projekt sprawia mi ogromną satysfakcję. Zapraszam do zajrzenia na stronę www.metapomoc.pl

Cel, który niestety przeciągnął się na ten rok, z braku czasu, to budowa strony firmowej i zaistnienie w social media. Mamy plan działania spisany na ten rok, a ten punkt jest priorytetowy dla nas, zatem już w sierpniu inauguracja naszej strony www, a późną jesienią uroczystość 5-lecia HR SOLUTIONS!

Zmiany kadrowe, awanse, roszady na kluczowych stanowiskach? Tak / nie, dlaczego?

Mam obecnie bardzo zgrany, choć niewielki zespół psychologów/konsultantów, który świetnie ze sobą pracuje i wiem, że jest bardzo zaangażowany w pracę i projekty. Są to pasjonaci HR, podobnie jak ja, więc dobrze się rozumiemy. Planuję rozwój kompetencji zespołu, gdyż ma ogromny potencjał do dalszych działań. Poza tym jeden z moich pracowników rozpoczyna doktorat jesienią (HR), a drugi jest obecnie współzałożycielem stowarzyszenia związanego z obszarem edukacji szeroko pojętej. Świetnie, że są aktywni poza pracą, bardzo mnie to cieszy i mocno im gratuluję.

W IV kwartale roku dołączy kolejna osoba do nas. Mamy także kilkunastu fantastycznych Partnerów biznesowych, z którymi czasami wchodzimy na różne projekty i wzajemnie się wspieramy.

„Kobiety w naszym biznesie, branży i naszej firmie”. Jaką rolę w Pani firmie, organizacji na kluczowych stanowiskach odrywają kobiety? Czego Pani od nich oczekuje, nie tylko od strony twardych wyników, ale i tych cech miękkich, w relacji z klientami, partnerami jak i tworząc atmosferę organizacji?

W naszej organizacji są kobiety i mężczyźni i bardzo sobie cenię to połączenie. Moim zastępcą jest obecnie mężczyzna i myślę, że to dobre połączenie: różne punkty spojrzenia na tę samą sytuację są niezbędne, by dobrze ją ocenić. Bardzo sobie to cenię. Poza tym ja zawsze zachęcam do rozmowy i komunikacji, nawet gdy sprawy są trudne. Warto bez negatywnych emocji przyjrzeć się sytuacji.

A jakim menadżerem stara się Pani być, dla swojego zespołu? Co chce Pani przekazać, kiedy rozmawia ze swoim zespołem?

Jakim jestem menedżerem? O to trzeba byłoby zapytać zespół 😉 Sądzę, że jestem świadomym menedżerem z doświadczeniem, które pozwala mi na budowanie relacji opartej na szczerości, zaufaniu, ale z drugiej strony na motywacji i realizacji celów. Daję dużo swobody w działaniu i jednocześnie wspieram w rozwoju. Zależy mi, by zespół się rozwijał. Mamy jasno postawione określone cele zawodowe i musimy tego pilnować, by biznes mógł funkcjonować. Mnie pracuje się z zespołem fantastycznie, mam nadzieję, że podzielają moje zdanie 😉

20160623-eurostyl-gdansk-011-690x1024

Obserwując „best practise” z innych globalnych rynków, odpowiedników Pani działań za granicą, to jakie praktyki (zarządzania, styl pracy, filozofię, model relacji biznesowych) przenosi/przeniosłaby Pani do swoich działań, a które tak rzadko występują/pokutują w naszym otoczeniu biznesowym?

Zawsze fascynował mnie rynek USA, ich pogodne i takie normalne podejście do życia, bez kompleksów, zwykłe nawet dzień dobry na ulicy. Z drugiej strony są zawsze gdzieś kilka lat do przodu, jeśli mamy na myśli procesy, systemy zarządzania, nowości etc. Staram się temu przyglądać obecnie i z pewnością skorzystam z tego dorobku. Czasem myślę, że nam kobietom brakuje czasem tej odwagi, nawet gdy mamy świetne kompetencje, kwalifikację i możliwości w ręku, by sięgać coraz wyżej. Pokutuje to przeświadczenie, że jeszcze przecież wszystkiego nie wiem na ten temat. Dobrze, że to już poza mną, bo przez takie ograniczenia stoimy w miejscu, a mogłybyśmy zrobić dużo więcej.

Z jakich wydarzeń które miały miejsce w firmie w 2015 roku, jest Pani najbardziej zadowolona?

Powiększenie zespołu sprawiło, że mam czas na strategiczne działanie, na co faktycznie nie miałam czasu będąc jednoosobową działalnością. Poza tym weszliśmy na rynek USA i zaczynamy przygodę z nim 😉 Jesteśmy członkiem Pracodawców Pomorza, współpracujemy z Invest in Pomerania, Pure Sky Club w Warszawie. Mamy sprawdzonych Partnerów biznesowych. To wszystko sprawia, że jestem obecnie zadowolona z tego, co udało mi się już osiągnąć.

Czy pasja (do sportu/inne ważne zamiłowania osobiste), którą Pani pielęgnuje na co dzień, w jakimś stopniu wpływa na to, z jakim nastawieniem, postawą podchodzi Pani do wyzwań w pracy zawodowej, do relacji w biznesie, do osób i negocjacji „po drugiej stronie stołu”?

Ależ oczywiście. Sport zawsze był mi bliski, choć nie trenuję intensywnie maratonów (co obecnie jest modne), za to to uwielbiam pływać i robię to 3 razy w tygodniu. Poza tym gram w tenisa, jeżdżę na nartach, łyżwach, rowerze, ćwiczę elementy jogi, tańczę. Uwielbiam ruch na świeżym powietrzu, więc każdy rodzaj aktywności ładuje mi wewnętrzne baterie. Każda forma ruchu to mnóstwo endorfin i energii. Warto o to zadbać. Poza tym uwielbiam malować, co z kolei mnie wycisza. Spotykamy się podczas kobiecych Rekreacji (spotkania w gronie kobiet, gdzie malujemy, potem jemy wspólną kolację). Maluję też z córką, gdyż my obie to takie „artystyczne dusze”.

Apropo tej osobistej pasji życia? W co/do czego zatem „ucieka Pani” w każdej wolnej chwili, w jaki sposób aktywnie spędza czas/wypoczywa?

Malowanie, spacery z córką i każda z nią aktywność na świeżym powietrzu 😉

Motto/powiedzenie, do którego często Pani wracała w minionym roku (w biznesie/życiu osobistym) a które również sprawdzi się w tym roku, to…

„Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia” M. Twain – o tym staram się zawsze pamiętać i tłumaczę czasem to innym.

„Człowiek z no­wymi po­mysłami jest wa­riatem, dopóki nie od­niesie sukcesu” – M. Twain sama jest bardzo kreatywna i mam więcej pomysłów niż jestem w stanie je zrealizować, więc część musi poczekać na odpowiedni czas 😉

„Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le po­myślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.” M. Twain – idź za marzeniem, marzenia są po to, by je realizować. Ja sobie wyobrażam, że można wszystko zrealizować – nie ma rzeczy niemożliwych i łatwiej mi się teraz żyje 😉

Świętej pamięci Władysław Bartoszewski powiedział niegdyś piękne słowa: „nie wszys­tko, co war­to, to się opłaca, ale jeszcze pew­niej […] nie wszys­tko, co się opłaca, to jest w życiu coś warte. Czyli innymi słowy „mniej znaczy lepiej”. Czy były w mijającym roku rzeczy, tematy, przedsięwzięcia, które postanowiła Pani zrobić, rozwinąć, w imię wyższych zasad, na przekór innym? Bądź też odstąpiła, choć wielu by się skusiło okazją, to jednak nie warto było w Pani odczuciu?

Cały czas tego doświadczam – mniej znaczy lepiej. Zawsze dbałam o jakość i profesjonalizm świadcząc usługi rekrutacyjne w firmie. Dbamy o jakość i nie może ona ucierpieć kosztem wysokiego targetu dla konsultanta. Sama pracowałam w korporacjach i wiem dobrze, że konsultanci są bardzo obłożeni wysokimi targetami. W takiej sytuacji trudno o jakość samej np. komunikacji z klientem podczas procesu. Moi Klienci wielokrotnie to podkreślają, że decydują się na współpracę z nami z uwagi na jakość, komunikację, profesjonalizm, wysoką motywację (nie odpuszczamy procesu), partnerstwo, uczciwość. Mnie ogromnie to cieszy, ale też i jest to z naszej strony zobowiązanie/obietnica, które mamy za zadanie dotrzymać. Więc nie przesadzam z targetami, ilością projektów. Lepiej wolniej rozwijać firmę w oparciu o wartości, niż zachłysnąć się ilością nie mając możliwości i zawsze w takiej sytuacji ucierpi jakość. Stopniowo, wszakże wprowadzenie i wyszkolenie nowego pracownika do organizacji to przecież też proces, więc wszystko musi iść zgodnie w parze. Jakość nie ilość. Kiedy chcemy zwiększać ilości, musimy zadbać o jakość, by ta nie ucierpiała.

Moje wartości w życiu – na co dzień i w biznesie…?

Partnerstwo, uczciwość, rzetelność, jakość, profesjonalizm, właściwa komunikacja.

Odwaga w biznesie. Rozumiem ją tak, że…?

Odwaga musi być, by działać i podejmować kolejne wyzwania. Niestety boimy się porażek i ta myśl mocno ogranicza. Ja wyzbyłam się takich myśli i nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych. Czyli odwaga to stan ducha, poczucia, że mam marzenie i chcę je zrealizować, a to w jaki sposób go zrealizuję jest najciekawszą drogą i za każdym razem inną. Oczywiście musi być determinacja i konsekwencja, ale płomykiem zapalnym zawsze jest marzenie – cel.

Refleksja życiowa 1. W mijającym roku, ale nie tylko, przekonałam się / utwierdziłam w przekonaniu, że w życiu…?

Najważniejsze jest zdrowie i rodzina i przyjaciele, dalej nasza praca. Choć z pasją czasem trudno się negocjuje 😉

Refleksja życiowa 2. W biznesie nigdy nie powinniśmy zapominać o tym… / Zawsze powinniśmy pamiętać, że…

Że po drugiej stronie są ludzie, wartości i etyka. Warto o tym pamiętać zawsze i wszędzie. Czasem to gdzieś ginie. Ktoś podczas wielkiego wydarzenia dla topowych menedżerów powiedział coś, co ogromnie mi się spodobało i pozwolę sobie tu to przytoczyć. Pamiętajcie, są wasze firmy, cele i zyski, o których codziennie musicie pamiętać i dbać. Ale pamiętajcie nie zapominajcie o duchu, tym co mamy w sercu, kim jesteście. Straszenie mi się to spodobało 😉

klub-info

Z jakimi problemami moja branża/środowisko będzie musiało się zmierzyć w tym roku? Jakie zmiany w skali makro i mikro, nadchodzą?

Po pierwsze duża komunikacja z rynkiem, wprowadzenie nowego produktu, a także rozbudowanie relacji biznesowych. Kolejnym celem jest rozpoczęcie działania na rynku USA.

Proszę dokończyć zdanie: mam nadzieję, że przyszły rok przyniesie naszej branży…

Zwiększania zatrudnienia w firmach, a co za tym idzie, więcej pracy dla nas 🙂

Moje życzenie dla innych menadżerów (kobiet, mężczyzn), na nadchodzące tygodnie, na cały rok 2017?

Dbajcie o swoje wartości, realizujcie marzenia, tak jakby nie było żadnych ograniczeń w realnym świecie i osiągajcie dużo sukcesów! A porażki zawsze się zdarzają, warto je przekuć w doświadczenie, by więcej tym tokiem rozumowania nie pójść.

…a dla naszych partnerów i sympatyków?

Dużo dobrej współpracy w przyszłości i wzajemnego wsparcia. Bo przecież istniejemy w społeczności i warto ją wspierać. Czasem nic nas to nie kosztuje, tylko trochę naszej uwagi.

Pięknie dziękuję za rozmowę! Tekst pochodzi z najnowszego numeru Magazynu Klubu Marka jest kobietą, gdzie możecie przeczytać więcej tak inspirujących kobiet biznesu

Jarosław Waśkiewicz

redaktor naczelny Biznesnafali

Prezes Klubu Marka jest kobietą

www.markajestkobieta.pl

www.biznesnafali.pl

redakcja@biznesnafali.pl

Agencja reklamowa full service. Z bagażem doświadczeń, portfelem Klientów, kapitałem doświadczonego zespołu i zyskiem zrealizowanych projektów. Agencja rekomendowana przez najbardziej wymagających Klientów. :D&$

Related Post