Co czwarty Polak uważa, że dla prawdziwej miłości odległość nie ma znaczenia

Związki na odległość, wakacyjne miłości i romanse – podróżowanie i zauroczenia mają więcej wspólnego niż może się wydawać. Pytając Polaków o doświadczenia w tym obszarze, KAYAK.pl poznał ich (zaskakująco) romantyczne oblicze.

  • 44% Polaków twierdzi, że podczas podróży spotkało miłość swojego życia.
  • Co czwarty z ankietowanych uważa, że prawdziwe uczucie przetrwa każdą odległość.
  • 18% Polaków w związku na odległość korzysta z okazji, by jednocześnie spotkać się z drugą połówką i odwiedzić nowe miejsce.

Utrzymanie związku na odległość potrafi być bardzo trudne. Jednak Polacy wydają się być przekonani o tym, że rozłąka tylko wzmacnia uczucia: 25% badanych wierzy, że dla prawdziwej miłości odległość nie jest przeszkodą. Jak jeszcze objawia się romantyczna natura Polaków? Z okazji wprowadzenia nowego narzędzia KAYAK Spotkania, wyszukiwarka zapytała o różne aspekty łączące podróżowanie i uczucia.

Dla co czwartego Polaka wakacyjny romans zaowocował poważnym związkiem

Niemal co druga z ankietowanych osób (48%) przyznała, że w czasie podróży choć raz zdarzył się jej wakacyjny romans. Co więcej, aż 36% zapytanych Polaków przyznało, że choć nigdy nic takiego nie przeżyło, chciałoby zakochać się w osobie spotkanej w podróży. W obu przypadkach odpowiedzi zdecydowanie różnią się zależnie od płci. Największa grupa mężczyzn (30%) wakacyjnego zauroczenia doświadczyła kilkakrotnie. Z kolei w przypadku kobiet romans najczęściej pozostaje w sferze fantazji – to właśnie żeńska część ankietowanych najczęściej deklaruje (43%), że nie miała okazji zakochać się na wakacjach, choć by tego chciała.

O uczuciowości Polaków doskonale świadczą też inne deklaracje: aż 44% Polaków przyznało że podczas podróży spotkało miłość swojego życia. Dla co czwartego z zapytanych wakacyjny romans zmienił się w coś znacznie poważniejszego – 24% respondentów poślubiło lub było przez dłuższy czas w związku z poznaną podczas podróży osobą.

Tylko 15% Polaków nie wierzy w związki na odległość

Dla par mieszkających daleko od siebie odległość jest jednym z głównych problemów w utrzymaniu kontaktu – jednak jak „daleko” to już „za daleko”? Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez KAYAK.pl, Polacy należą do grona romantyków: co czwarty (25%) z ankietowanych przyznał, że dystans nie ma znaczenia, a miłość jest w stanie przerwać każdą odległość. Druga najliczniejsza grupa (16%) uznaje związek za możliwy, jeśli dystans nie przekracza 250 km – ich zdaniem szansę mają więc pary, które dzieli odległość jak z Warszawy do Częstochowy. Kolejne 16% respondentów myśli jednak, że zakochane osoby nie powinny być zmuszone pokonywać trasy dłuższej niż 100 km, czyli mniej więcej tyle, ile oddalone od siebie są Kraków i Katowice. Co ciekawe, 15% ankietowanych odpowiedziało, że związki na odległość nigdy nie działają, a do najmniejszych optymistów należą mieszkańcy Warmii i Mazur – aż 21% respondentów z tego regionu nie wierzy w powodzenie tego typu relacji.

Według ankiety większość Polaków (56%) będących w związku, który dzieli odległość, odwiedza swoją drugą połówkę co tydzień – najczęściej spośród wszystkich ankietowanych 9 krajów. 18% widzi się zaś przynajmniej raz w miesiącu. Na miejsce spotkania zdecydowana większość zapytanych najchętniej wybiera swoje miasto (86%) lub miasto partnera albo partnerki (53%), jednak co piąty (18%) z ankietowanych Polaków korzysta z okazji, żeby razem ze swoją drugą połówką odwiedzić nowe miejsca.

KAYAK Spotkania łączy osoby w związkach na odległość

Nie ma wątpliwości, że pary mieszkające w różnych miejscach muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z utrzymaniem kontaktu. Jak pokazują wyniki ankiety, Polacy wydają średnio 5573 zł na podróże, rozmowy telefoniczne i inne wydatki wynikające z odległości dzielącej ich od partnerów. I choć największa grupa (19%) przeznacza w tym celu między 1001 zł a 2000 zł, część ankietowanych (6%) dla utrzymania relacji jest gotowa wydać nawet ponad 10000 zł. Wyszukiwarka KAYAK postawiła sobie za cel sprawienie, by bycie w związku na odległość  było bardziej przyjazne dla portfela. Dzięki nowemu narzędziu KAYAK Spotkania pary mieszkają z dala od siebie, mogą łatwo znaleźć najlepsze miejsca spotkań – takie, do których równie łatwo dostać się obu stronom, a ceny biletów lotniczych są bardzo przystępne.

Planując kolejne spotkanie, wystarczy wprowadzić oba lotniska wylotu na KAYAK.pl/spotkania, a KAYAK przeszuka ponad 200 najpopularniejszych kierunków podróży i znajdzie do 20 przystępnych cenowo miejsc spotkań. Użytkownicy mogą filtrować wyniki według ceny, aby znaleźć bilety lotnicze w zasięgu swojego budżetu. Wyniki można łatwo przesłać drugiej połówce, udostępniając je za pomocą aplikacji Facebook lub Messenger albo publikując bezpośrednio w mediach społecznościowych.

Przykładowo dwóm osobom żyjącym w Warszawie i Oslo, narzędzie proponuje krótki wypad do Sztokholmu, pokazując loty kosztujące łącznie 420 zł*. Cena biletów obojga pasażerów może więc być tym samym niższa niż pojedynczy lot pomiędzy ich miastami zamieszkania. W tym samym okresie najtańszy bilet na trasie Oslo-Warszawa-Oslo kosztuje bowiem 493 zł, a cena za lot z Polski do stolicy Norwegii wynosi około 462 zł.

Marta Krywult, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl, komentuje: „Jak pokazują nasze dane, wielu Polaków uwielbia wakacyjne romanse. Jednak gdy wakacyjne emocje opadają, często przychodzi zmierzyć się z rzeczywistością związku na odległość – w tym z dystansem, który może być przeszkodą w utrzymaniu relacji. Aby pomóc parom pewnie planować wspólne podróże, stworzyliśmy narzędzie KAYAK Spotkania, które pozwala łatwo znaleźć miejsce następnego spotkania niezależnie od dzielącej odległości. To coś przydatnego jednak nie tylko dla osób będących w związku na odległość – z KAYAK Spotkania mogą korzystać także znajomi i rodziny, które nie mieszkają w tym samym mieście”.

https://www.kayak.pl/

Related Post