Trójmiejscy barmani w ścisłym finale konkursu World Class

Trójmiasto ma powody do dumy! Organizator ogólnopolskiego konkursu barmańskiego World Class Poland 2018 ogłosił listę trzynastu finalistów. Wśród nich znaleźli się reprezentanci Gdańska, Gdyni i Sopotu. 17 czerwca będą walczyli w Warszawie o jedyną na całą Polskę przepustkę na globalne finały zawodów w Berlinie.

W tym roku z Trójmiasta do ścisłego finału World Class Poland zakwalifikowało się trzech barmanów:
1) Oskar Weręża z Poznania, obecnie bar Eliksir, Gdańsk

2) Marek Pobłocki z Gdyni, obecnie bar Nowy Świat Restaurant&Cocktailbar, Sopot
Jakub Sienkiewicz z Gdańska, obecnie mieszkający w Warszawie

3) Oskar Weręża w klasyfikacji półfinałowej zajął wysoką, trzecią lokatę, Marek Pobłocki – 6. miejsce, Jakub Sienkiewicz – 11. miejsce. W finale liczą na ściśnięte kciuki przyjaciół i kibiców z Pomorza, bo w ostatecznej rozgrywce wszystko jeszcze może się zmienić!

Wszyscy finaliści przeszli wcześniej przez cykl szkoleń konkursowych, sito ogólnopolskich eliminacji, które wyłoniło 30-kę najlepszych, a następnie zmagania półfinałowe pod okiem międzynarodowego jury i krajowych zwycięzców konkursu z trzech poprzednich lat. Zachwycili w konkurencjach „Why So Sour’ous” i „Berlin Biography”, a przed nimi wielki finał World Class Poland 2018.

Zwycięstwo w krajowych kwalifikacjach to bilet do Berlina, gdzie na przełomie września/października 2018 r. polski Barman Roku zmierzy się z konkurentami z około 60 państw. Polska oddeleguje swojego zawodnika do konkursu po raz czwarty.

World Class to światowy program, który odkrywa i promuje barmańskie talenty. W 9-letniej historii globalny tytuł zdobyło czterech Europejczyków. W Polsce konkurs wyłonił i wypromował już trzy gwiazdy sceny barmańskiej. Zostali nimi warszawscy barmani: Janusz Lemiesz (2017), Paweł Rodaszyński (2016) i Mateusz Szuchnik (2015).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oni namieszają w finale World Class Poland 2018:
Fotosy: Sławomir Skrzeczyński

Oskar Weręża
Lat 29, za barem od 5 lat. Szef baru w Eliksir, Gdańsk.

Barman-matematyk. Pochodzi z Poznania, gdzie zdobył licencjat na wydziale matematyki i informatyki UAM. W świat sztuki koktajlowej wkraczał stopniowo, by pokochać złożoność i kreatywność profesji barmana. Przeprowadził się do Gdańska i w ciągu ostatnich lat z pasją zgłębia tajniki rzemiosła. Intensywnie angażuje się też w konkursy, z których czerpie wiedzę i inspirację. Ma na swoim koncie podium w kilku z nich. Do swojej pracy przemyca wiedzę z innych dziedzin, np. menu układa zgodnie z testami psychologicznymi Rorschacha.

Marek Pobłocki
Lat 29, za barem od 11 lat. Menedżer baru w Nowy Świat, Sopot.

Urodził się w Gdyni, ale całe swoje życie prywatne i profesjonalne związał z Sopotem, z rocznym epizodem w Warszawie. W zawodzie przeszedł całą ścieżkę, od barbecka po szefa baru. Specjalista od pianek, pudrów i nietypowych składników, jak rzodkiewka, suszone grzyby czy musztarda. Ostatnio zgłębia ekonomikę barową. Z treningów rugby wyciągnął zacięcie do zdrowej rywalizacji, a do World Class Poland zakwalifikował się po raz trzeci, w tym w 2015 roku dotarł do finału.

Jakub Sienkiewicz
Lat 27, za barem od 5 lat. Barman w KiTi bar, Warszawa.

Studiował zarządzanie i marketing na Uniwersytecie Gdańskim i od dziecka obserwował rodziców rozwijających własną firmę. Jednak te doświadczenia zainspirowały go do czegoś zupełnie nowego – tak rozpoczął swoją przygodę z gastronomią. Pierwsze kroki za barem stawiał w rodzinnym Gdańsku. Dziś rozwija swoje pasje w Warszawie, w barze specjalizującym się w kulturze ‘tiki’, a także uczestnicząc w konkursach. Inspiracje czerpie z podróży, z których przywozi koncepty smakowe i klimat odwiedzanych miejsc.

Finaliści World Class Poland 2018

Trójmiasto
Oskar Weręża, Eliksir, Gdańsk
Marek Pobłocki, Nowy Świat Restaurant & Cocktailbar, Sopot

Kraków
Maciej Mazur, Z ust do ust
Paweł Michalik, TramBar

Osiek
Krzysztof Ciemiera, alter MOLO

Szczecin
Bart Miedeksza, 17 Schodów Łódź
Piotr Dębowski, Bawełna
Bartłomiej Wójcik, Browar Księży Młyn

Warszawa
Marcin Kruk, Kita Koguta
Jakub Magnuszewski, 6 cocktails
Dawid Pytkowski, El Koktel
Jakub Sienkiewicz, KiTi bar

Wrocław
Daniel Kędzior, Kawiarnia Literatka

PR

Related Post