Startuje X Edycja Europejskiego Forum Nowych Idei

20. października w Sopocie rozpoczĘŁO się X Europejskie Forum Nowych Idei. Głównymi tematami tegorocznego wydarzenia są: odbudowa Europy po kryzysie pandemii, Europejski Zielony Ład, rozwój cyfryzacji i rola Trójkąta Weimarskiego 30 lat po jego powołaniu. Akredytowanym partnerem medialnym EFNI jest Biznesnafali.pl

Gości EFNI powitali Henryka Bochniarz, Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, Julien Ducarroz, prezes zarządu Orange Polska i Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Podczas gali wręczono nagrodę za odważne myślenie przyznawaną przez zarząd Lewiatana i Fundację im. Barbary Skargi. Otrzymał ją Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, dziekan wydziału prawa Uniwersytetu SWPS. Laudację wygłosiła Henryka Bochniarz. Dziękując za nagrodę laureat powiedział, że obecnie wyrazem naszej odpowiedzialności za przyszłość jest obrona za wszelką cenę członkostwa Polski w UE oraz wspieranie tych wszystkich, którzy walczą o praworządność, prawa człowieka i różnorodność.

Jerzy Buzek powiedział, że wielkim wyzwaniem przed którym teraz stoimy jest wprowadzenie w życie Europejskiego Zielonego Ładu. – Mamy już dobry program, mamy pieniądze na jego realizację. Ale to nie wystarczy. Trzeba jeszcze do tej wizji przekonać Polki i Polaków oraz Europejczyków – stwierdził Jerzy Buzek.

Markus Beyrer, dyrektor generalny BusinessEurope przekonywał, że Europa powoli wychodzi z kryzysu, ale robi to wolniej niż inne części świata. – Trzeba dbać o integrację europejską, bo nie jest dana raz na zawsze, ale także jednolity rynek i praworządność – powiedział.

Gość specjalny gali otwarcia Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej do spraw Zielonego Ładu podkreślił, że Europa chce być pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie do 2050 roku. – Polska ze swoim potencjałem gospodarczym, szybkim wzrostem, niskim bezrobociem również powinna aktywnie uczestniczyć w zielonej rewolucji. – dodał.

W pierwszej sesji otwierającej „Nasza era. Antropocen” udział wzięli Julien Ducarroz, prezes zarządu Orange Polska, Aleksandra Kardaś, Naukaoklimacie.pl, Uniwersytet Warszawski oraz Mark Williams, paleobiolog, Uniwersytet w Leicesterze.

Mark Williams ostrzegał, że jeśli w dotychczasowym tempie będziemy zmieniać naszą planetę to zniszczymy życie milionów gatunków na ziemi. – Żyjemy w epoce antropocenu, czasach wykreowanych przez działalność człowieka. Korzystamy z ogromnej ilości energii, na nowo kształtujemy atmosferę. Tempo zmian przyspieszyło w XX wieku. Jeśli się nie opamiętamy nasze oddziaływanie na klimat doprowadzi do katastrofy i zagłady – akcentował.

– Zmiany klimatyczne bezpośrednio oddziałują na prowadzenie biznesu – mówił Julien Ducarroz. Jesteśmy dumni, że jako firma podjęliśmy zobowiązanie, aby do 2040 roku, czyli 10 lat wcześniej niż Europa, osiągnąć neutralność klimatyczną. Jeszcze wcześniej dojdziemy do sytuacji, kiedy 60 proc. energii, którą zużywamy, będzie pochodziła z zielonych źródeł. O to, co robi nasza firma w odniesieniu do zmian klimatycznych pytają partnerzy biznesowi, klienci i pracownicy – dodał.

Aleksandra Kardaś zwróciła uwagę na systematyczny wzrost temperatury na ziemi. Sytuacja pogarsza się od 1951 roku, szybko maleje liczba dni zimnych, a gwałtownie rośnie tych, które uważamy za ciepłe. Wzrost temperatury wywołuje powodzie, susze, utrudnia dostęp do wody. Ludzie zaczynają się jednak psychicznie dostosowywać do tych zmian – podsumowała.

Dyskusję moderował Radosław Markowski, dyrektor Centrum Studiów nad Demokracją, Uniwersytet SWPS w Warszawie. 

Europejskie Forum Nowych Idei to jedno z największych tego typu wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej. Każda edycja gromadzi blisko 1000 uczestników, którzy w tym roku będą rozmawiać o tym #CoBędzieJutro, podczas debat podzielonych na cztery kategorie: „Czuła technologia”, „Obywatel nowych czasów”, „Zdążyć przed 2050″ i „Nowy początek starego świata?”.

EFNI w tym roku świętuje swój 10. jubileusz – po ubiegłorocznej hybrydowej formule spowodowanej pandemią, wydarzenie wraca do swojej stacjonarnej formy i odbywa się na żywo w Sopocie.

– Po półtora roku pandemii widzimy, że da się prowadzić firmę online, ale trudno jest być kreatywnym, tworzyć nowe rzeczy i myśleć o przyszłości. Nowe pomysły muszą powstawać podczas fizycznego spotkania – w tym tkwi siła i rola EFNI – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan i przewodniczący Rady Nadzorczej Orange. Organizatorzy podkreślają, że w nazwie EFNI najważniejszy jest człon, który mówi o nowych ideach. – To jest to, co charakteryzuje tę konferencję – że nie boimy się mówić o tym, co ma być za 5, 10, 20 i 30 lat – dodaje Maciej Witucki.

W ramach EFNI zaplanowano blok dyskusji pod nazwą „Zdążyć przed 2050″, dotyczący wyzwań stojących przed Europą w związku z ochroną klimatu.W ramach tego bloku znajdą się m.in. panele poświęcone pakietowi „Fit for 55″ czy „Business Race To Zero”. Ekologii będą z kolei poświęcone dyskusje „Z czego będzie zrobiony świat po rewolucji ekologicznej?”, a także „Aktywizm społeczny i edukacja ekologiczna – jak kształtować świadomość zmian klimatu”, z udziałem przedstawicieli WWF i Strajku Klimatycznego.

O odbudowie polskiej i europejskiej gospodarki po kryzysie pandemii uczestnicy EFNI będą mogli rozmawiać np. podczas panelu „Future of Europe”. W tej rozmowie udział wezmą m.in. Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Rady Programowej EFNI oraz Andrius Kubilius, były premier Litwy i europoseł. Wyzwaniom postpandemicznym będzie również poświęcony panel „Strategia gospodarcza na nową dekadę” z udziałem m.in. eurodeputowanego Jana Olbrychta i wiceministra rozwoju i technologii Marka Niedużaka.

Wśród uczestników wielu dyskusji podczas EFNI znajdą się też Paolo Gentiloni, Adam Bodnar, Frans Timmermans, Christa Schweng czy Natalia Hatalska.

Podczas sesji zamykającej Forum będziemy mogli posłuchać dyskusji na temat „Przyszłości świata według kobiet”.

Europejskie Forum Nowych Idei to arena dyskusji o pilnych wyzwaniach, przed którymi stoi Polska, Europa oraz cały świat. Na uczestników czekają spotkania z autorami książek i rozmowy Nocnych Marków, a także szereg wydarzeń związanych z jubileuszem EFNI.

Więcej informacji i aktualny program dostępne na www.efni.pl

Related Post

There are 1 comments

  1. Pingback: click for info

Comments are closed.