Śniadania w polskich hotelach. Ile płacimy i co dostajemy? Raport HRS

Po jakie produkty najczęściej sięgają goście podczas śniadania hotelowego? Jaki procent opłaty za pokój stanowi koszt porannego posiłku? Czy hotelarze są otwarci na zmiany w menu? Odpowiedzi na te pytania przynosi raport HRS „Dane na talerzu, czyli pierwszy ogólnopolski raport o śniadaniach hotelowych”. Firma zapytała o zdanie zarówno przedstawicieli branży hotelarskiej, jak i gości.

Jak wygląda statystyczne śniadanie w polskim hotelu? Blisko połowa badanych z branży hotelarskiej zapewnia, że pierwszy posiłek w placówkach, które reprezentuje, składa sięz od 20 do 40 produktów i w 95% przypadków podawane jest w formie bufetu śniadaniowego. Ponad połowa gości spędza na porannym posiłku od 15 do 30 minut.

Jakie produkty goście wybierają najczęściej? 72% hotelarzy wskazało na jajka i rzeczywiście – większość ankietowanych wśród gości hotelowych komponuje swój pierwszy posiłek właśnie z tych produktów. Które składniki śniadania są natomiast dla nich najważniejsze? W tym wypadku palmę pierwszeństwa konsumenci przyznali… kawie. Hotelarze zużywają jej średnio 211 kg rocznie.

Ile kosztuje hotelowe śniadanie?

Z badania przeprowadzonego przez firmę HRSwynika, że cena śniadania stanowi średnio 14% opłaty za dobę hotelową (pod uwagę wzięto koszty przeznaczone dla jednej osoby w standardowym pokoju dwuosobowym). Aż 87% gości, rezerwując pokój w hotelu, wybiera opcję ze śniadaniem, ale tylko 5% korzysta z opcji śniadaniowego room service.

Jaki jest najważniejszy czynnik wpływający na zmiany w menu śniadaniowym? Blisko połowa badanych hotelarzy jako najistotniejszą przyczynę wskazuje sezonowość produktów, co czwarty podkreśla potrzebę urozmaicenia jadłospisu, a co piąty – wprowadza zmiany w związku z preferencjami i nowymi potrzebami gości.

Hotelarze otwarci na zmianę. A goście?

Z przeprowadzonego badania wynika, że hotelarze wychodzą naprzeciw potrzebom gości i dostosowują menu do panujących trendów. Zgodnie z deklaracjami większości badanych pracowników hoteli ich oferta śniadaniowa przewiduje menu dopasowane do potrzeb dzieci, wegetarian, wegan, osób nietolerujących glutenu lub laktozy. Niemal połowa ankietowanych zadeklarowała obecność produktów odpowiednich dla osób odżywiających się ekologicznie.

Jak wynika z badania HRS, z szerokiego dostosowania oferty do specjalnych potrzeb żywieniowych korzysta co dziesiąty badany. Hotelarze pozostają czujni i w zdecydowanej większości mają dodatkowo możliwość przygotowania śniadania pod indywidualne zamówienie gościa.

Śniadanie hotelowe od kuchni

Jak od kuchni wygląda przygotowanie hotelowego śniadania? W 86% proc. badanych hoteli poranny posiłek przygotowuje jeden lub dwóch kucharzy, w większości obiektów obsługa bufetu liczy od jednej do czterech osób. Goście pytani o to, za co najbardziej cenią hotelowe śniadania, podkreślają duży wybór różnorodnych posiłków (50% ankietowanych) oraz brak konieczności uczestnictwa w przygotowaniu śniadania.

Podczas trzytygodniowego badania na ankietę dla branży hotelarskiej odpowiedziało 270 hotelarzy (w 41,2% odpowiadającymi byli dyrektorzy hoteli), natomiast kwestionariusz dla gości wypełniły 832 osoby. Pełna treść raportu jest dostępna tutaj (http://www.hrs.com/pl/blog/raporty/sniadania-hotelowe-pod-lupa-hrs-pierwszy-taki-raport-w-polsce.html).

PR

 

Related Post