„Postanowienia noworoczne Polaków na 2024 rok”. RAPORT

Aż o 8% wzrosła w tym roku liczba osób podejmujących postanowienia noworoczne. Prawie 3/4 Polaków ma je w tym roku! Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, młodsi i starsi, wykazują chęć wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim życiu, korzystając z impulsu, jakim jest początek 2024 roku. 

Czy warto formułować postanowienia noworoczne? Jak dużo osób to robi i czy mamy wystarczająco silną wolę, żeby je zrealizować? Oto wyniki RAPORTU Agencji Streetcom – Postanowienia noworoczne Polaków na 2024 rok” na podstawie ankiety przeprowadzonej przez wśród Polaków w wieku od 18 do 70 lat***.

Lubimy postanowienia noworoczne

71% ankietowanych, niezależnie od wieku i płci traktuje Nowy Rok jako moment na postawienie sobie nowych celów. Wśród osób w wieku do 40 lat odsetek ten wynosi 73%, a wśród Polaków powyżej 40 lat jest to 68%. 11% badanych Polaków zadeklarowało, że nie ma postanowień noworocznych, a 17% – jeszcze ich nie ma, ale planuje mieć. To oznacza, że prawie 90% Polaków planuje lub podjęło w tym roku postanowienia noworoczne.

Wśród osób, które nie podejmują postanowień noworocznych, 62% przyznało, że postanawia sobie różne rzeczy wtedy, kiedy czują taką potrzebę. Nowy Rok nie jest dla nich impulsem do zmian. 25% z nich przyznało, że nie podejmuje postanowień, bo są wg nich bez sensu, zwykle z nich nic nie wychodzi, a 11% jako powód podało, że nie potrzebuje nic zmieniać w swoim życiu, jak możemy przeczytać w raporcie Agencji Streetcom „Postanowienia Noworoczne Polaków na 2024 rok”

Dlaczego Polacy decydują się podejmować postanowienia noworoczne?

Jako główny powód do podjęcia postanowień noworocznych – 43% badanych wskazało, że każda okazja jest dobra, żeby zmienić coś na lepsze, więc korzysta z okazji rozpoczęcia roku. 25% badanych przyznało, że to ich coroczna tradycja a 27%, że czuje, iż w nadchodzącym roku są im potrzebne zmiany. 

Jakie postanowienia mają Polacy?

Wg raportu Agencji Streetcom „Postanowienia Noworoczne Polaków na 2024 rok” wśród postanowień noworocznych, niezależnie od wieku i płci, dominuje poprawa wyglądu fizycznego (np. zmiana wagi, figury, fryzury) – taką odpowiedź zaznaczyło 76% badanych. To może mieć związek ze styczniowymi tłumami w klubach fitness i na siłowniach. Drugim najpopularniejszym obszarem, w jakim podejmowane są postanowienia noworoczne, jest ZDROWIE – 6 na 10 respondentów planuje w nim zmiany. Na trzecim miejscu jest zmiana nawyków żywieniowych (48%), a na czwartym sprawy zawodowe (40%), o których częściej myślą mężczyźni (różnica 12 punktów procentowych kobiety kontra mężczyźni).

Aż 42% badanych, zapytanych o to, co by wybrali, gdyby mogli mieć tylko jedno postanowienie, wskazało – poprawę wyglądu fizycznego (np. zmiana wagi, figury, fryzury).

Co pomaga i co przeszkadza w realizacji postanowień noworocznych?

Zdecydowana większość badanych (63%) wskazuje na wsparcie bliskich jako kluczowy czynnik pomagający w realizacji postanowień. Ponadto 37% respondentów korzysta z zapisywania swoich celów, a 30% informuje o nich inne osoby właśnie po to, aby z większym prawdopodobieństwem je zrealizować. 

Największym wyzwaniem dla wielu badanych przy realizacji postanowień noworocznych jest zbyt słaba wola (59%). Na brak wsparcia bliskich narzeka 30% badanych. Okoliczności zewnętrzne jako przeszkodę, wymieniło 40% respondentów.

Kto i czy realizuje postanowienia noworoczne?

Wg raportu Agencji Streetcom „Postanowienia Noworoczne Polaków na 2024 rok” – łącznie 90% osób, które miały zeszłoroczne postanowienia, osiągnęło je częściowo lub w całości. 25% badanych kobiet i 30% mężczyzn przyznało, że udało im się zrealizować w całości postanowienia noworoczne w ubiegłym roku. 64% respondentów udało się to w części. Tylko 10% podejmujących postanowienia w ubiegłym roku nie udało się ich zrealizować.

A jak u was z postanowieniami noworocznymi?

Macie?

Podjęliście?

Planujecie?

Related Post