Pomorskie jest jedno. Marta Chełkowska, Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

O pomorskiej branży turystycznej i jej relacjach, rozmawiamy z Martą Chełkowską, Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

W samorządzie pracuję wiele lat i z tej perspektywy jest to trochę praca „pro publico bono”. Wydawało by się, że zgadzając się na dane warunki pracy, rozumiemy, iż poza pracą od 8.00 do 15.00  profesjonalną i odpowiedzialną, potrzebna jest jeszcze empatia, zrozumienie i zaangażowanie. Taka jednak postawa nie zdarza się za często. Zastanawiam się, jak jest w przedsiębiorstwach, ale zdarza się też często natknąć na głuchy telefon.

Myślenie o turystyce to nie tylko planowanie strategiczne rozwoju regionu, przewidywanie światowych trendów i przygotowywanie ofert, to również szeroka współpraca i kontakty,  to przede wszystkim ludzie. Często jednak zdarza się tak, że każda branża – hotelarska, gastronomiczna, transportowa  skupia się na swojej pracy i nie widząc szerzej, zajmuje się swoimi sprawami. Turystyka to mozaika prywatnych przedsiębiorstw, samorządów, instytucji i organizacji, często nie widzących działań sąsiadów, często idących w pojedynkę.

Pracuję w strukturach regionalnych i spoglądam na działania branży i samorządów z tej perspektywy, mając w pamięci swoje lokalne doświadczenia. Wiem, że czasem nawet krótka rozmowa, jeden telefon czy mail otwierają „świat”. Stąd pomysł spotykania się z branżą i dyskusji, szczerej i otwartej o tym, co najważniejsze i co wspólne.

O regionie pomorskim mówi się dobrze, mamy świetne wyniki w klasyfikacji turystycznej, stąd ważne jest aby taką pozycję utrzymać. Jeśli będziemy umieli rozmawiać ze sobą, to również nasza zewnętrzna komunikacja będzie inna, bardziej spójna, otwarta i rzeczowa.

    Foto: Piotr Wieliczko

Cenię sobie wszystkie inicjatywy stowarzyszeń i izb, bo właśnie tam wykuwa się charakter branży i pada odpowiedź, czym jesteśmy i co jest naszą przewagą. Te inicjatywy podsunęły mi pomysł organizacji branżowych spotkań i pokazania czym zajmuje się regionalna turystyka. Czasem prosty pomysł w realizacji jest najtrudniejszy, więc poszukam sprzymierzeńców do realizacji spotkania i spróbuję postawić szereg pytań do dyskusji. Czym teraz branża żyje, jakie widzi rozwiązania swoich problemów, czego się obawia?

W piątek 29 września obchodzimy Światowy Dzień Turystyki, zaprosiliśmy wielu przedstawicieli branży – pytanie czy przyjdą, czy znajdą czas? Zapowiada się ciekawie a sam Teatr Szekspirowski jest miejscem wyjątkowym.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych, mam nadzieję i Ciebie – Redaktorze zobaczę.

Warto się spotkać bo !Pomorskie jest jedno.

Foto: Piotr Wieliczko

 

ornament-1

Partnerem cyklu o turystyce jest wyszukiwarka wycieczek Qtravel.pl

Related Post

There are 2 comments

  1. Pingback: bstellen K2 Minirail

  2. Pingback: Bassetti Plaids reduziert Onlineshop

Comments are closed.