Polska w Europie – Gdańska Debata Obywatelska z prof. Aleksandrem Smolarem

Trwają obchody setnej rocznicy Niepodległości. W związku z tym zapraszamy na kolejną odsłonę Gdańskich Debat Obywatelskich. Jak opisać dzieje Polski, która powstała w 1918 r. i tej, która powstała po 1989 r. poprzez pryzmat jej relacji z Europą? Próby odpowiedzi na to pytanie podejmie się 13 lutego 2018 r. Aleksander Smolar. Otwarte spotkanie odbędzie się o godz. 18.00 w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska (ul. Długa 46/47).

Gdańskie Debaty Obywatelskie, składające się z 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski, to kluczowy element obejmującego województwo pomorskie programu Niepodległa 1918–2018, czyli przygotowań do setnej rocznicy obchodów związanych z odzyskaniem w 1918 r. przez Polskę suwerenności.

Poszukiwania tożsamości

Spotkania z autorytetami: historykami, działaczami społecznymi, dziennikarzami prowadzone przez Jerzego Sosnowskiego odbywają się na początku każdego miesiąca aż do listopada 2018 r. w siedzibie Muzeum Gdańska – Ratuszu Głównego Miasta. Są to spotkania otwarte, a przede wszystkim przeznaczone dla gdańszczan, którzy poszukują odpowiedzi na pytania o Polskę, wyzwania przed nią stojące, a także o naszą zbiorową tożsamość.

– Po stu latach niepodległości przychodzi czas refleksji. Przyglądania się temu, gdzie byliśmy, jak wykorzystaliśmy ten czas jako naród, społeczeństwo, ale także jako gdańska wspólnota. Taka refleksja jest nam potrzebna, aby wiedzieć, gdzie chcemy podążać. Wiedza, debata i otwartość na dialog stają się przewodnikami w trudnych czasach. Dlatego gorąco zachęcam do uczestnictwa w Gdańskich Debatach Obywatelskich – zaprasza prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Niepodległe a Europa – wyzwanie dziejów

Podczas nadchodzącej debaty Aleksander Smolar omówi wyzwania polityki zagranicznej, przed którymi stawał nasz kraj w minionych stu latach.

– Profesor Smolar to osoba świetnie rozeznana w tematyce stosunków międzynarodowych, doskonale znająca reguły rządzące sceną europejską wczoraj i dziś. Warto wspomnieć, że jest on jednym z kilkunastu Polaków będących członkami Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych – mówi Wojciech Duda, koordynator Gdańskich Debat Obywatelskich. – Podczas debaty Smolar omówi jedno z podstawowych wyzwań dziejowych polskiej racji stanu, a więc obecności w świecie zachodniej cywilizacji. O miejscu Polski w Europie w minionych stu latach przesądziły trzy doświadczenia: pierwsze to powstanie ładu wersalskiego, któremu kres położyła II wojna światowa. Drugie to porządek jałtańsko-poczdamski, który przyniósł podział Europy i podporządkowanie jej wschodniej części – w tym Polski – imperium komunizmu, czyli Związkowi Sowieckiemu. Trzecie – jesień ludów w 1989 roku, która przyniosła upadek komunizmu i wolność krajom Europy Wschodniej. Zapoczątkowany wtedy powrót do Europy dokonał się w 2004 roku, kiedy kraje te przystąpiły do Unii Europejskiej. Czy w przypadku Polski ten etap dobiega końca, w obliczu widma Polexit? Warto pomyśleć o tych wszystkich sprawach właśnie teraz, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę upragnionej i wywalczonej Niepodległości – dodaje W. Duda.

Cykl wystąpień w ramach Gdańskich Debat Obywatelskich zainicjował Adam Michnik podsumowaniem stulecia niepodległej Polski. Węzłowe problemy Rzeczpospolitych zarysował 4 grudnia 2017 r. Andrzej Friszke, który opisał ich dzieje na trzech płaszczyznach: ustrojowej, miejsca Polski w Europie, a także społecznej. Wątek ustrojowy zaś rozwinął 9 stycznia 2018 r. Aleksander Hall.

Wykład Aleksandra Smolara „Polska w Europie” odbędzie się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska o godz. 18:00. Spotkanie potrwa około 2,5 godziny. Wstęp wolny.

Wykład będzie transmitowany na stronie gdansk.pl.

Related Post