Podsumowanie roku 2016, prognozy 2017 – Adecco Poland i Spring Professional

Nie trzeba rynku pracownika, aby pozyskanie specjalisty, zwłaszcza w dobrze opłacanej i wąskiej branży, było trudne. O świetnych informatyków, lekarzy, finansistów i managerów polskie firmy już od 2004 roku muszą konkurować z przedsiębiorstwami zza granicy. Podsumowanie 2016, prognozy 2017 Michał Gołgowski Dyrektor Zarządzający Spring Professional

Jednak od kwietnia 2016 roku stopa bezrobocia spadła poniżej 10 proc. i nie zatrzymała swojego zjazdu w dół, by w październiku dobić do historycznie niskiego poziomu 8,2 procent.

W praktyce oznacza to, że pracowników na rynku może po prostu nie być. Żaden specjalista o wskazanych kompetencjach i wymaganym doświadczeniu akurat nie szuka pracy. W takiej sytuacji należy sięgnąć „tam, gdzie wzrok nie sięga”, czyli do konkurencji.

Profesjonalista znajdzie profesjonalistę

Polska swój dynamiczny wzrost zbudowała w oparciu o niskie koszty pracy, które do dzisiaj mogą być powodem kompleksów polskich pracowników. Średnia pensja w Polsce (około 4,2 tys. złotych) jest w tej chwili niższa, niż najniższe ustawowe wynagrodzenie w Niemczech (8,5 euro za godzinę, co po przeliczeniu daje około 6 tys. złotych za cały etat).

Taka sytuacja zaowocowała pewnym „przyzwyczajeniem” pracodawców do traktowania pracownika w kategorii „kosztu”. Niskie bezrobocie odmienia ten paradygmat. Nowy, utalentowany pracownik coraz częściej postrzegany jest jako „inwestycja” a doświadczony specjalista jako „zasób”, cenniejszy nawet niż maszyny, dane czy know-how. Kontynuując to porównanie – koszty należy możliwie zoptymalizować, a zasoby należy przede wszystkim chronić. W tym przypadku – przed konkurencją.

Dlatego coraz większą rolę, oprócz wysokości samej wypłaty, grają benefity pozapłacowe. Na pewnym poziomie prywatna opieka medyczna czy karty wstępu na siłownię są standardem. Coraz częściej pojawiają się dopłaty do posiłków, darmowe owoce w pracy czy karty podarunkowe do popularnych sklepów.

Dobre perspektywy

Polska gospodarka znajduje się w tej chwili w interesującym rozdwojeniu. Historycznie niskie poziomy bezrobocia kontrastują ze spadającymi prognozami wzrostu PKB. Jeśli spowolnienie nie będzie ulegało pogłębieniu, sytuacja pracowników będzie się tylko poprawiać. W planach jest zacieśnianie współpracy logistycznej z dalekim wschodem poprzez zwiększenie ilości połączeń kolejowych, co powinno zaowocować wieloma nowymi miejscami pracy powiązanymi z logistyką kolejową oraz obsługą handlu z krajami dalekiego wschodu.

Choć wciąż nie wiadomo, jak Brexit wpłynie na rynki finansowe, już w tej chwili coraz więcej firm umieszcza nad Wisłą centra usług wspólnych. Dostęp do świetnie wykształconej kadry oraz, wciąż, niskie koszty pracy mogą być ważnym czynnikiem przy wybieraniu nowej kwatery głównej na Unię Europejską.

Wciąż jednak decydująca będzie polityczna stabilność regionu. Czy planowany pakiet reform wywracający do góry nogami system podatkowy oraz wzrost płacy minimalnej będzie dla gospodarki turbodoładowaniem, czy pętlą na szyję, przekonamy się już w przyszłym roku.

ornament-1

Hasłem przewodnim tego roku był zdecydowanie „rynek pracownika”. W styczniu bezrobocie rejestrowane wynosiło 10,3 proc. i już wówczas obserwatorzy rynku wskazywali, że sytuacja pracowników cały czas się poprawia i może pojawić się presja na wzrost wynagrodzeń. Mało kto jednak przewidywał, że bezrobocie spadnie w ciągu roku o dwa punkty procentowe, do rekordowego poziomu 8,2 proc. w październiku. Podsumowanie roku 2016. prognozy 2017. Komentarz Anna Wicha Dyrektor Generalny Adecco Poland

Aby zobrazować skalę zjawiska, wystarczy wykonać kilka prostych wyliczeń. Te 8,4 proc. bezrobotnych oznacza ponad 1,2 mln osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Spadek o dwa punkty procentowe od stycznia oznacza, że zatrudnienie znalazło ok. 320 tys. ludzi, więcej, niż mieszka w Białymstoku.

Taka zmiana, z przyczyn oczywistych, nie umknęła uwadze pracodawców, którzy mają coraz większy problem ze znalezieniem nie tylko wykwalifikowanej kadry, ale także szeregowych pracowników najniższego szczebla.

Logistyczne eldorado z dojazdem

W związku z nadchodzącym szczytem przedświątecznych zamówień, Adecco musiało pozyskać dla logistycznego giganta w Poznaniu kilka tysięcy dodatkowych pracowników. W tym celu w Poznaniu ustawione zostały automaty rekrutacyjne, gdzie chętni mogli wrzucić swoją aplikację jak do skrzynki pocztowej. Jednak w województwie Wielkopolskim bezrobocie wynosi zaledwie 5,2 proc. i znalezienie kilku tysięcy pracowników w zasadzie z dnia na dzień to ogromne wyzwanie.

Z perspektywy pracowników z tej okolicy jest to świetna sytuacja. Z perspektywy pracodawców – jest znacznie trudniej, bo rośnie presja na wzrost wynagrodzeń. Co więcej, same pieniądze przestają wystarczać – pensję oferuje każdy pracodawca, a wynagrodzeń nie można podnosić w nieskończoność. Dlatego coraz ważniejszą rolę odgrywają inne benefity – te pozapłacowe jak prywatna opieka medyczna, karty sportowe czy bony na jedzenie też często już nie wystarczają. Pracownicy chcą coraz częściej być dumni z miejsca gdzie pracują, zależy im na wartościach, atmosferze i samorozwoju.

Tak niskie bezrobocie ma także pewien nieprzyjemny skutek uboczny. To oczywiste, że nie jest równe w całym kraju. Podczas gdy w okolicach Poznania bezrobocie wynosi 5,2 proc., w województwie Warmińsko-Mazurskim bez pracy pozostaje 13,8 proc. ludzi. W praktyce oznacza to drenaż mózgów. Zdolni, młodzi i przedsiębiorczy widzą, że w Warszawie, Krakowie czy właśnie Poznaniu to praca szuka ludzi, więc tym chętniej wyjeżdżają, a dysproporcje między regionami jeszcze się pogłębiają.

Sięgnąć po profesjonalistów

Polska, być może po raz pierwszy w swojej historii dociera do punktu, w którym brak pracowników jest realnym zagrożeniem dla biznesu. Tym samym model rozwoju oparty na taniej sile roboczej może odejść na śmietnik historii. W tak trudnym środowisku rośnie rola agencji pracy tymczasowej, która po prostu dostarcza pracowników o wskazanych kompetencjach we wskazane miejsce. W epoce Ubera czy Air BnB odejście od własności na rzecz skutecznej usługi może być kluczem nie tylko do sukcesu, a po prostu do przetrwania.

PR

Related Post