Cieszę się, że wernisaż (13.10.2017) naszej markowej klubowiczki, Prezes Fundacji Poparzeni Jolanty Golianek, został dostrzeżony przez Pierwszą Damę, Panią Agatę Kornhauser-Duda. To dla nas budujące i niezwykle ważne, wiedząc, że jeszcze dwa lata temu Jolanta była osamotniona w swojej walce i „powrocie” do normalnego życia, po strasznym wypadku jakiemu uległa. Nie była jednak do końca sama, nie wszyscy się od niej odwrócili. Była rodzina, byliśmy my z naszą markową społecznością Kobiet na fali Klubu Marka jest kobietą.  Dziś, Jolanta świętuje wspaniały powrót i docenienie. Rok temu wyróżniona tytułem „Człowiek bez barier„, teraz, jej pracę na rzecz podopiecznych Fundacji doceniła małżonka Prezydenta RP, obejmując swoim patronatem jej wernisaż i wystawę. Za to osobiście podziękowałem Pani Prezydent w słowach ze sceny.

Foto: Piotr Wieliczko ELITE PHOTO & FILM // Facebook

– Bardzo bym chciała, żeby wystawa skłoniła osoby, które będą ją zwiedzały do refleksji nad tym, jak człowiek ma sobie radzić z przykrymi doświadczeniami, by go nie złamały i nie odebrały chęci do życia – mówiła Agata Kornhauser-Duda w piątek (13.10.2017) na wernisażu wystawy „Kobieta z bliznami” zorganizowanej przez Fundację Sedeka.

– Pragnęłabym, by zwiedzający zauważyli, że najważniejsze jest wnętrze człowieka, jego dokonania, stosunek do innych ludzi i otaczającego go świata. Myślę, że wtedy oddziaływanie obecnych tu fotografii spełni swoje zadanie – wyraziła nadzieję Pierwsza Dama.

Pomysłodawczynią i bohaterką zdjęć jest Jolanta Golianek, która w 2009 roku uległa ciężkiemu oparzeniu, a później zderzyła się z samotnością w cierpieniu oraz z brakiem wsparcia ludzi i państwa. Doświadczyła ograniczeń medycznych, społecznych i urzędniczych.

Przesłaniem wystawy, którą Małżonka Prezydenta RP objęła honorowym patronatem, jest przekonanie społeczeństwa, że skutki poparzenia nie są wykluczeniem z codziennego życia.

– Głównym celem wystawy jest próba zmiany świadomości społecznej. Napawa ona nadzieją, że warto, że trzeba walczyć o siebie i o swoje miejsce w życiu – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Zdjęcia będące portretem jednej kobiety podnoszą szeroki problem cierpienia, wyobcowania społecznego i ekonomicznego wszystkich osób z dysfunkcjami, a także ich codziennej walki o godne życie. Jolanta Golianek, założycielka Fundacji Poparzeni, w 2016 roku podczas uroczystej gali Człowiek bez barier, z udziałem Małżonki Prezydenta RP, odebrała wyróżnienie za swą działalność na rzecz osób poparzonych.

– Podziwiam Panią za to, że walczy Pani nie tylko o siebie, ale i o innych. Trzeba to robić, by walczyć o dostęp do leczenia i rehabilitacji. Niepełnosprawni, jak wszyscy ludzie, oczekują zrozumienia i akceptacji, ale przede wszystkim szansy, by normalnie żyć – podsumowała Pierwsza Dama.

Wystawę można oglądać w Centrum Aktywizacji Społecznej przy ulicy Grzybowskiej 4 w Warszawie do 25 października br. (KS)

http://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/aktywnosc/art,303,malzonka-prezydenta-rp-na-wernisazu-wystawy-kobieta-z-bliznami.html

 

Dowiedz się więcej, bądź na bieżąco:

https://www.facebook.com/biznesnafali/
https://www.facebook.com/thinkBIGorg/
https://www.facebook.com/markajestkobieta/
https://www.facebook.com/PochwalaWartosci/