Obchody 100-lecia praw wyborczych kobiet rozpoczęte

„Polka niepodległa”, czyli cykl wykładów upamiętniających stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety, projekt „Prawa kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Polek”, kobiece spektakle w Teatrze Szekspirowskim, ciekawe wydarzenia edukacyjne oraz kulturalne. To jedynie kilka z wielu wydarzeń, jakie odbędą się w Gdańsku w związku z setną rocznicą przyznania kobietom praw wyborczych. Kalendarz obchodów przedstawiły dziś (06.04) w większości kobiety w Europejskim Centrum Solidarności.

prezentacja 100-lecie

– Rok 2018 obfituje w wydarzenia ważne dla Polski i Gdańska. Przede wszystkim to czas obchodów stulecia naszej niepodległości, ale także stulecia przyznania Polkom praw wyborczych. Obie rocznice niezwykłe, upamiętniające działania i wydarzenia, bez których nie byłoby dzisiejszego Gdańska i Polski – mówiła Aleksandra Dulewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. I wyliczała wydarzenia, jakie z tej okazji odbędą się w Gdańsku.

W czerwcu Muzeum Gdańska otworzy na Placu Obrońców Poczty Polskiej wystawę plenerową pt. „Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta”.

Na portalu gdansk.pl pojawi się natomiast specjalna zakładka pn. 100 kobiet na stulecie niepodległości, prezentująca portrety stu wybitnych kobiet Pomorza od 1918 roku. Od początku roku zespół badaczek, w którego skład wchodzi m.in. Anna Miler ze Stowarzyszenia Arteria, prowadzi prace nad przygotowaniem  pierwszych prezentacji. W działania związane z tworzeniem i uzupełnianiem bazy biograficznej zaangażowany jest również zespół twórców Gedanopedii, działających w Muzeum Gdańska.

Ale działania upamiętniające stulecie przyznania praw wyborczych kobietom to w głównej mierze wspieranie przez Miasto zaangażowania oddolnego rozmaitych środowisk.

Podczas dzisiejszego spotkania Elżbieta Rutkowska z Krytyki Politycznej w Gdańsku opowiadała też o projekcie „Bez względu na płeć”. Partycja Medowska z ECS mówiła o wydarzeniach związanych z „Polką Niepodległą”. Dobrymi wiadomościami podzieliła się też Barbara Kijewska, pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Pomorzu, która zapowiedziała, że 10 listopada w Gdańsku odbędzie się „specjalne wydanie Kongresu Kobiet”.

Ciekawie zapowiada się też inicjatywa społecznego komitetu obchodów w Trójmieście, którego liderami są przedstawiciele organizacji pozarządowych: Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, Stowarzyszenia Waga oraz Centrum Praw Kobiet, miejskich instytucji kultury: Instytutu Kultury Miejskiej oraz Europejskiego Centrum Solidarności, w które zaangażowany jest też Wydział Rozwoju Społecznego. Grupa ta pracuje nad cyklem trójmiejskich wydarzeń celebrujących i wzmacniających ideę równości kobiet i mężczyzn.

Inicjatywa upamiętnienia stulecia przyznania praw wyborczych kobietom została również dostrzeżona podczas otwartego konkursu ofert na realizację zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego określonych w Programie współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi na rok 2018. W ramach dofinansowania wsparto realizacje takich projektów jak „Spektakl kobiet na 100-lecie ich praw „Zróbmy Sztukę” oraz „Uniwersytet Krytyczny głosem Polek 1918-2018” Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego.

UM Gdansk

fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Related Post