Nord CUP Gdańsk 2017 rozpoczęty!

Regaty Nord CUP Gdańsk 2017 uważamy za otwarte. Tegoroczne regaty potrwają od 23 czerwca do 2 lipca, a bazą Nord CUPu jest ponownie AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w gdańskich Górkach Zachodnich. W ciągu 10 dni żeglowania wyłonieni zostaną zwycięzcy w ponad 20 klasyfikacjach.

Pierwsze wystartowały jachty morskie, które w piątkowy wieczór wyruszyły w pełnomorskim wyścigu B8 Race. Trasa tego długiego biegu, licząca ok. 120 mil morskich, prowadzi do boi ustawionej w pobliżu platformy LOTOS Petrobaltic na złożu B8 i z powrotem, do mety która ustawiona została na wysokości Yachtklubu Stoczni Gdańskiej. W tym roku najszybszą załogą była ponownie BLAGODARNOST’2 pod dowództwem Sergeya Pavlenko, która to rok temu ustanowiła pierwszy rekord trasy. Tym razem udało im się dopłynąć do mety o godz. 14:14, czyli około 10 minut szybciej. B8 oprócz tego, że ma własną klasyfikację jest też częścią Mistrzostw Zatoki Gdańskiej oraz zaliczany jest do Pucharu Bałtyku Południowego.

W sobotę rywalizację rozpoczęły kolejne żeglarskie klasy, które startowały na trzech akwenach: na akwenie A – Laser Standard, Laser Radial i Laser 4.7, na akwenie B klasy Europa, Finn oraz walczące o medale mistrzostw Polski Hobie 14 i Hobie 16, a na akwenie C – Delphia 24 OD, Scandinavia i klasa Micro.

– Mieliśmy dziś świetne żeglarskie warunki, więc był to na prawdę super dzień. Na akwenach A i B rozegraliśmy po 3 wyścigi, a na akwenie C, 4 wyścigi – powiedział nam Sędzia Główny regat, Tomasz Sawukinas. – Załogi miały dobry wiatr z kierunku zachodniego wiejący z prędkością 10-20 węzłów. Było więc dużo zabawy i frajdy z żeglowania, możliwe było balastowanie na trapezach. Zawodnicy wykonali dziś ciężką pracę, ale mogą być zadowoleni z wyników. Teraz czas na spotkanie towarzyskie przy grillu i wspólne oglądanie Pucharu Ameryki – dodał z uśmiechem.

Przed zawodnikami kolejne starty, w niektórych klasach walka jest wyrównana, w innych – widać większe różnice punktowe. W klasie Laser Radial na zdecydowane prowadzenie wysunął się Stanisław Klimaszewski, a w Laserze 4.7 Julia Rogalska, która 3-krotnie przypływała na metę pierwsza, podobnie jak Andrzej Romanowski w klasie Finn. W klasie Europa prowadzący po pierwszym dniu Damian Sieczkowski tylko raz oddał prowadzenie, tak jak Bartłomiej Janiszewski w klasie Hobie 16 i Bartosz Sajdak w Hobie 14. W klasie Delphia 24 na prowadzenie wysunęła się załoga Marcina Pietrzaka, wśród Scandinavii 650 najlepsza jest jak na razie ekipa Marka Kloski, a w klasie Micro na czele stawki po czterech startach jest Piotr Tarnacki. Ale jak to w sporcie bywa – jeszcze wszystko może się zdarzyć.

W niedzielę poznamy pierwszych zwycięzców, czyli najlepsze załogi w klasie Delphia 24, Micro i Scandinavia 650. Pozostałe klasy rywalizować będą jeszcze w poniedziałek. Dzień później regaty rozpoczną kolejne klasy, czyli 420tki, Optimiści i Open BIC. Zachęcamy do kibicowania, wyniki śledzić można na stronie regat na Manage 2 Sail, dokładny link do strony znaleźć można w zakładce ‚wyniki’ na stronie www.nordcup.pl, a zdjęcia z regat oglądać można na naszym profilu na Facebooku.

Related Post