Marszałek Struk apeluje – spotkajmy się tego lata na Kaszubach!

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zachęca mieszkańców Pomorza, by tegoroczne wakacje spędzili na terenach dotkniętych ubiegłoroczną nawałnicą. W ramach kampanii przygotowany został spot radiowy, a także materiał video, który będzie publikowany m.in. w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy: nawałnica przeszła nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. Największe straty odnotowano w trzech województwach – wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim, w którym ucierpiało 31 gmin z 10 powiatów. Największe zniszczenia wystąpiły w powiatach bytowskim (gminy Parchowo i Studzienice), chojnickim (gminy: Brusy, Chojnice i Czersk), kartuskim (gminy Sierakowice i Sulęczyno) oraz kościerskim (gminy Dziemiany, Karsin i Lipusz). Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oszacował straty w naszym regionie na kwotę 2,66 mld zł.

Bezpośrednio po nawałnicy ruszyła pomoc poszkodowanym. Podczas nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 22 sierpnia 2017 r., Samorząd Województwa Pomorskiego przekazał 2 mln zł na usuwanie skutków nawałnicy i 100 tys. zł na zakup pilarek łańcuchowych do sprzątania powalonych drzew.

Tuż po nawałnicy marszałek województwa pomorskiego apelował do przedsiębiorców i samorządów z całej Polski o pomoc dla poszkodowanych. Odpowiedzią na apel było ponad 10 mln zł, które przekazały jednostki samorządu terytorialnego z całej Polski.  Setki przedsiębiorców i prywatnych osób niejednokrotnie anonimowo oferowały pomoc rzeczową, usługi, materiały budowlane, piły, przedmioty codziennego użytku i żywność.

W październiku 2017 r. samorząd województwa przekazał gminom kolejne dotacje na usuwanie skutków nawałnicy – w sumie 500 tys. zł. Środki te w większości zostały przekazane na pomoc poszkodowanym mieszkańcom. Podjęto także starania, by ze względu na ogrom zniszczeń do poszkodowanych gmin skierowana została pomoc z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej.

Niezależnie od tego ruszyła pomoc oddolna, często spontaniczna, w którą włączyli się mieszkańcy całego regionu. Przywozili oni poszkodowanym potrzebne rzeczy, przekazywali pieniądze, ale – co też niezwykle cenne – bardzo często sami zjawiali się na miejscu, by pomagać w pracach porządkowych.

Choć od nawałnicy minął już prawie rok, mieszkańcy poszkodowanych gmin nadal potrzebują wsparcia. Już rok temu obawiali się, że odczują skutki klęski żywiołowej nie tylko w postaci zniszczonych domów, gospodarstw, plonów, czy sprzętu rolniczego, ale również ze względu na mniejszą ilość turystów. Dlatego marszałek Mieczysław Struk postanowił raz jeszcze zachęcić mieszkańców Pomorza do wspólnej aktywności i pomocy. W specjalnym spocie apeluje:

Po ubiegłorocznej nawałnicy niemal wszyscy solidarnie jeździliśmy tam z pomocą. Organizacje pozarządowe, samorządy, przedsiębiorcy, zwykli obywatele. Zbieraliśmy pieniądze. Wysyłaliśmy wsparcie. Mieszkańcy poszkodowanych w nawałnicy terenów wciąż potrzebują naszej pomocy. Korzystajmy z oferowanych noclegów, gastronomii i innych usług turystycznych. Przychody z turystyki mogą przynajmniej częściowo pokryć ekonomiczne straty. Dlatego proszę wszystkich mieszkańców Pomorza: wybierzmy się tego lata w tamtejsze tereny. Choć dotkliwie potraktowane przez wichurę – nadal są piękne. A mieszkańcy – choć stracili wiele, na pewno nie stracili swojej gościnności. Bądźmy z nimi, spotkajmy się tego lata na Kaszubach!

Spot w wersji video można zobaczyć pod adresem: https://youtu.be/UUO8EHBFCNk

Zachęcamy Państwa, byście również przyłączyli się do apelu. A latem – spędzili kilka dni na Kaszubach.

UMWP

Related Post