Gdyńska firma Exotech stworzyła najnowocześniejsze płetwy świata

Z gdyńskiego patentu firmy Exotech korzystają już izraelskie i niemieckie służby specjalne oraz rodzimy GROM. Po sukcesie na rynku wojskowym, twórcy składanych płetw rozpoczęli prace nad modelem do użytku rekreacyjnego oraz dla służb ratunkowych. Model ma być lżejszy, niż jego wojskowa wersja, do tego równie łatwy w transporcie i użytkowaniu, a w dodatku konkurencyjny cenowo.

Właśnie ruszył pierwszy etap testów na grupie trzydziestu ochotników, którzy podzielą się opiniami na temat dostępnych na rynku płetw rekreacyjnych. W ten sposób ma powstać baza porównawcza, która posłuży do stworzenia prototypu superpłetw, jaki powstanie w pracowniach Exotech, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Próby, które właśnie trwają polegają na ocenie: manewrowości, ciężaru, designu i intuicyjnego zakładania płetw podczas poruszania się w basenie pływackim. Spotkania na basenie przebiegają w pięcioosobowych grupach. Jak podkreśla Mariusz Szymański z Exotech:

„-Zapewniamy dobrą zabawę na basenie i możliwość użytkowania w czasie testów jedynych w skali globalnej płetw składanych. Wszelkie uwagi i spostrzeżenia mają dla nas ogromne znaczenie i posłużą do stworzenia płetw przyszłości.” Za rok, podczas drugiego etapu testów, ci sami ochotnicy ocenią również powstały prototyp. Nowy produkt, przed wejściem na rynek przejdzie również badania, realizowane w tunelu hydrodynamicznym z użyciem mechanicznej stopy. W zależności od osiągniętych rezultatów, konstruktorzy będą mogli dopracować prototyp lub rozpocząć seryjną produkcję.

Realizacja projektu jest możliwa, dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jakie Exotech otrzymał na otwarcie linii produkcyjnej.

PR

Related Post