Ankieta wskazała miasta wojewódzkie cieszące się najlepszą reputacją wśród Polaków. W rankingu prym wiedzie Kraków (73 pkt.), a drugą pozycję ex aequo zajmują Gdańsk (72 pkt.) i Wrocław (72 pkt.). Na trzecim miejscu znajduje się Poznań (71 pkt.), a następnie Szczecin (69 pkt.) i Warszawa na piątym miejscu (68 pkt.). Kraków na pozycję lidera awansował z czwartego miejsca względem rankingu generalnego reputacji miast wojewódzkich z 2016 r. Gdańsk utrzymał swoją drugą lokatę. W pierwszej edycji rankingu czołową piątkę miast wojewódzkich o najwyższej reputacji tworzyły Wrocław, Gdańsk, Poznań, Kraków i Warszawa.
– Dobra reputacja to rzecz bardzo ważna. Dla miasta – bezcenna. Dobra reputacja nie pojawia się z dnia na dzień, pracuje się na nią długo, ale warto. Kolejny znakomity wynik Gdańska potwierdza, że nasze miasto w mądry i zrównoważony sposób rozwija się, a zarazem potrafi umiejętnie wykorzystywać i komunikować swoje atuty – komentuje wyniki Anna Zbierska z zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku
W odniesieniu do każdego miasta wojewódzkiego zmierzono poziom odwiedzania i udzielone rekomendacje w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Pierwsza trójka najczęściej odwiedzanych miast wojewódzkich pokrywa się z czołówką ośrodków miejskich najczęściej polecanych w ostatnim roku. Prym wiedzie Warszawa, a odpowiednio na drugim i trzecim miejscu znajdują się Gdańsk i Kraków.
European Best Destination
Przypominamy, że Miasto Gdańsk jest doceniane i rekomendowane do odwiedzenia nie tylko w Polsce, ale również za granicą, o czym świadczy zajęcie trzeciego miejsca w plebiscycie European Best Destination – zaraz po tak znanych markach turystycznych jak Porto i Mediolan. Sukces jest tym większy, bo miasto po raz pierwszy uczestniczyło w tej rywalizacji i jako debiutant od razu znalazło się na podium. Z oddanych ponad 425 tys. głosów z 170 krajów, prawie 47 tys. trafiło do Gdańska.
PR