Gala otwarcia EFNI: #Cobędziejutro? Jaka demokracja, jaki rynek, jaka Europa?

Cieszę się, że już po raz dziewiąty spotykamy się w Sopocie, aby dyskutować o najważniejszych wyzwaniach, które stoją przed Europą – powiedziała Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, w czasie gali otwierającej IX Europejskie Forum Nowych Idei. 

W Sopocie spotkali się przedsiębiorcy, ekonomiści, politycy, ludzie nauki i kultury, z Polski i ze świata, aby rozmawiać o przyszłości Europy. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji jest „#Cobędziejutro. Jaka demokracja, jaki rynek, jaka Europa?”. 

Gości EFNI powitali Henryka Bochniarz i Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI. – Chciałbym bardzo, aby za sześć lat, kiedy przypadnie kolejna polska prezydencja, nie trzeba było już rozmawiać o zamachu na rządy prawa, dyskutować o nowych programach socjalnych, za które płacą przedsiębiorcy – stwierdził Jerzy Buzek.

Markus Beyrer, dyrektor generalny BusinessEurope powiedział, że Europa znalazła się na rozdrożu. – Mimo to wierzę, że nowa Komisja Europejska, z silną kobietą na czele, poradzi sobie z wyzwaniami.  Musimy zabiegać o dobre relacje z USA, ale wykazywać też stanowczość w stosunku do naszego sojusznika. Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć brexitu bez umowy, ponieważ zaszkodzi europejskiej gospodarce. W relacjach z Chinami powinniśmy ściśle współpracować ze Stanami Zjednoczonymi, ale jednocześnie twardo bronić wolnego handlu i przestrzegania prawa – powiedział.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan podkreślał, że przedsiębiorcy są uwrażliwieni na temat ochrony klimatu i chcą włączać swoje firmy w zieloną gospodarkę. Innym wyzwaniem przed którym stoją  jest cyfryzacja i to nie tylko w wymiarze gospodarczym. Dzisiaj żyjemy w świecie chaosu, brexitu, wojen handlowych – dodał. 

Jean-Francois Fallacher, prezes zarządu Orange Polska mówił, że nowe technologie zmieniają sposób w jaki prowadzimy działalność gospodarczą. Szczególnie dobrze widać to w branży telekomunikacyjnej, gdzie wkracza 5G.  Rozwija się internet rzeczy, pojawiają się innowacyjne rozwiązania w gospodarce usług. Moja firma stworzyła asystenta głosowego Max, który korzysta ze sztucznej inteligencji. To innowacyjny projekt, który wykorzystuje możliwości nowych technologii – zaznaczył.

W imieniu województwa pomorskiego gości EFNI powitali Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz  Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. 

Przyszłości Europy poświęciła swoje wystąpienie Shada Islam, dyrektor departamentu Europy i Geopolityki, Friends of Europe, gość specjalny EFNI. 

– Żyjemy w świecie, gdzie nic nie można przewidzieć. USA myślą tylko o sobie. Nie wiadomo jakie będą skutki brexitu. Nie wiadomo jak urosną Chiny. Na pewno dalej będą się dynamicznie rozwijać, dlatego musimy być gotowi na coraz większą konkurencję – powiedziała.

Jej zdaniem zagrożona jest demokracja, także w Europie. Widzimy ataki na wiele instytucji demokratycznych. Pod presją są media, sądy, prawa kobiet, prawa mniejszości. Europa nie może pozwolić, żeby wróciły duchy przeszłości. Europa potrzebuje imigrantów. Bez różnorodności sobie nie poradzi, będzie tracić talenty. Dobrze o tym wie biznes. 

Ameryka odwraca się od Europy. Tymczasem nasz kontynent to wspólnota wartości, których trzeba bronić. Nie można traktować  Europy jak produktu na sprzedaż, obiekt transakcji handlowych. Wszyscy widzimy zagrożenia. Nie liczmy na polityków, liderów, Parlament Europejski. Weźmy sprawy w swoje ręce. Biznes powinien odgrywać ważniejszą rolę, mocniej wpływać na rzeczywistość – apelował gość specjalny EFNI.

Partnerem medialnym wydarzenia jest Biznes na fali.

Related Post

There are 5 comments

  1. Pingback: 토렌트

  2. Pingback: enclomiphene muscle fucking

  3. Pingback: ข่าวบอล

  4. Pingback: non gamstop casinos

  5. Pingback: browse around this web-site

Comments are closed.